fot. Jarosław Rochowicz/ Polskie Radio Koszalin
Kąpielisko na wyspie na jeziorze Trzesiecko w Szczecinku zostało zamknięte z powodu zakwitu sinic - podano na stronie Serwisu Kąpieliskowego GIS. W województwie zakaz kąpieli obowiązuje też w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim.

Nieczynne jest kąpielisko nr 3 na jeziorze Trzesiecko - „Mysia wyspa” - podał Główny Inspektorat Sanitarny na stronie Serwisu Kąpieliskowego. Powodem jest zakwit sinic. Czynne jest natomiast kąpielisko nr 1 nad tym samym jeziorem, czyli plaża miejska przy ul. Mickiewicza.

Nadal nie można też korzystać z kąpieliska w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim. Przez sinice jest ono zamknięte od 31 lipca.

Jakość wody pozwala natomiast na kąpiele we wszystkich nadmorskich kąpieliskach w Zachodniopomorskiem.

Sinice to bakterie odporne na złe warunki tlenowe. Gdy ich zagęszczenie w wodzie nie jest zbyt duże, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych, produkują też tlen. Przy sprzyjających im warunkach pogodowych, takich jak wysoka temperatura, słaby wiatr i brak opadów, tworzą tzw. zakwity wody - „kożuchy” o różnym zabarwieniu, czasami wydzielające zatęchłe, ziemiste lub trawiaste zapachy.

Niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w zanieczyszczonej nimi wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie, wymioty, biegunkę czy gorączkę.

Sanepid zdecydował też w poniedziałek o zamknięciu kąpieliska w Zatoce Gdańskiej Sztutowie (zejście od ul. Morskiej). Woda w Jeziorze Wysoka-Wycztok w Kamieniu w powiecie wejherowskim również nie nadaje się do kąpieli. Sanepid wskazał, że jest to spowodowane zakwitem sinic.

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w poniedziałek po południu na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

PAP/aś