fot. Małgorzata Abramowicz/prk24
W Gościnie trwa pierwszy polsko-ukraiński obóz integracyjny młodzieżowych drużyn pożarniczych. To kolejna inicjatywa Zarządu Wojewódzkiego OSP w Zachodniopomorskiem.

Jak powiedział Mirosław Zalewski, wiceprezes ZW OSP, polscy strażacy ochotnicy od lat współpracują ze strażakami zza naszej wschodniej granicy. - Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP już od dłuższego czasu prowadzi na Ukrainie działanie, mające na celu budowanie, również tam, struktur, które na razie są w powijakach. W tym trudnym czasie chcieliśmy dać tym dzieciom z Ukrainy, w większości członkom młodzieżowych drużyn pożarniczych, chwilę spokoju, relaksu i pokazać, jak wygląda ochotnicze pożarnictwo młodzieżowe w naszym kraju. Udało się pozyskać fundusze i 64 strażaków, chłopców i dziewcząt, bawi się i uczy na obozie - powiedział.

Dwudziestu uczestników to dzieci i młodzież z Ukrainy. - Jedna dziewczynka, to córka zmarłego na wojnie strażaka - dodał opiekun grupy ukraińskiej, Anatol Paluszkiewicz.

W programie zajęć znajduje się m.in. musztra, nauka obsługi sprzętu strażackiego i zasad udzielania pierwszej pomocy oraz zdobywanie wiedzy teoretycznej z zakresu pożarnictwa.

Obóz potrwa do poniedziałku, i jak zapewniają organizatorzy, w planach jest już następna edycja.

ma/zas

Posłuchaj

Mirosław Zalewski, wiceprezes ZW OSP Anatol Paluszkiewicz, opiekun uczestnicy obozu