fot. Polskie Radio Koszalin
Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego odpowiedział na apel wystosowany w czerwcu przez radnych Koszalina o zwiększenie dofinansowania dla Bałtyckiego Teatru Dramatycznego oraz Filharmonii Koszalińskiej.

Zadeklarował, że w projekcie budżetu województwa na 2023 rok kwota pomocy finansowej dla tych dwóch instytucji kultury zostanie zwaloryzowana. O ile, tego jeszcze nie wiadomo.

Jak poinformowała Gabriela Wiatr z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, będzie to taki sam procent jak w przypadku dotacji celowych dla instytucji prowadzonych przez samorząd województwa zachodniopomorskiego: - Jeszcze nie możemy mówić o konkretnych kwotach, ponieważ to będzie wynikało z konstrukcji budżetu oraz możliwości finansowych województwa - powiedziała.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński, nie chce na razie komentować decyzji marszałka, bo żadne oficjalne pismo nie wpłynęło do ratusza.

- Jeśli otrzymamy oficjalną decyzję, to będziemy ją analizować. Z wiadomości medialnych wiem, że chodzi o podniesienie wydatków w takim stopniu, jak będą podniesione dla wszystkich instytucji kultury, które prowadzi urząd marszałkowski. Całej decyzji nie widziałem, a do fragmentów nie chciałbym się odnosić - oznajmił prezydent.

Od kilku lat Filharmonia Koszalińska oraz Bałtycki Teatr Dramatyczny otrzymywały rocznie łącznie ok. 800 tysięcy złotych z samorządu wojewódzkiego na dodatkowe działania kulturalne. Koszalińscy radni zwrócili się do zarządu województwa z apelem o zwiększenia tej kwoty o 650 tysięcy złotych i wsparcie również muzeum.

kc/od

Posłuchaj

Gabriela Wiatr, UMWZ Piotr Jedliński, prezydent Koszalina