fot. pixabay.com
Nasz region jest bardzo atrakcyjny turystycznie i turyści są bardzo mile widziani. Wszak mamy czym się chwalić: piękne plaże, jeszcze piękniejsze lasy i do tego wyjątkowo czyste jeziora. Niestety, w wielu przypadkach zapominamy o tym, by o te wyjątkowe miejsca dbać.

Obserwujemy, że, choć świadomość ekologiczna wśród Polaków wzrasta, zanieczyszczenie nadmorskich plaż wciąż jest bardzo duże. Tylko w czerwcu i lipcu zebrano na nich 160 ton śmieci, a podczas całego sezonu to aż 300 ton odpadów.

Do Mielna w tej sprawie udała się Anna Winnicka.

materiał Anny Winnickiej

Śmieci stanowią istotny problem także w lasach. Niestety, im więcej turystów, tym śmieci jest więcej. Pozostawiony papierek, puszka, butelka nie dość, że bardzo psują krajobraz i przeszkadzają innym, to jeszcze mogą stanowić zagrożenie dla środowiska!

Renata Pacholczyk sprawdziła, czy wiemy jak zachować się podczas spaceru po lesie.

materiał Renaty Pacholczyk

Przejrzysta woda i widoczny pod jej taflą piasek - taki idylliczny widok ma przed oczami każdy, kto wybiera się na urlop. Najczystsze jeziora w Polsce często leżą w obszarach ochrony rezerwatowej, co oznacza, że nie można się w nich kąpać. Jaki jest stan tych, dostępnych dla turystów?

Niestety rosnąca z roku na rok liczba osób, które latem wypoczywają nad jeziorami znacząco wpływa na gwałtowne obniżenie się jakości wód w akwenach, a także na pogarszający się stan linii brzegowej. Naszym Gościem jest Kazimierz Charasym, zastępca wójta gm. Szczecinek, członek Stowarzyszenia Miłośników Jeziora Wierzchowo oraz stowarzyszenia „Kacko” w Wierzchowie, którego nazwa wywodzi się od jeziora Kacko, które okoliczni mieszkańcy chronią przed degradacją.

Jak przedstawia się jeziorny krajobraz w czasie wakacji i po wakacjach? O tym rozmawiała Beata Górecka.

materiał Beaty Góreckiej