fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. słuchacz PRK
fot. słuchacz PRK
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
Strażacy w całym regionie intensywnie pracują, usuwając skutki burz i nawałnic. Wypompowują wodę z zalanych ulic i domów, usuwają też powalone drzewa. Wiele dróg i ulic w regionie jest nieprzejezdnych.

KOSZALIN I POWIAT KOSZALIŃSKI

W powiecie koszalińskim pracują wszystkie jednostki straży pożarnej. Strażacy wyruszyli do ponad 60 interwencji. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło Polanowa i Bobolic.

SŁUPSK I POWIAT SŁUPSKI

Pomorscy strażacy wyjeżdżali już ponad 670 razy, usuwając skutki burzy. Najwięcej interwencji było w powiecie słupskim ponad 160.

Wichura zerwała iglicę z kościoła św. Jacka w Słupsku. Iglica spadła na dach kościoła. Prawdopodobnie uszkodziła też więźbę dachową. Świątynia pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku.

Na ulicy Kaszubskiej wiatr wyrwał drzewo z korzeniami, które przewróciło się na zaparkowane obok BMW. Na szczęście nikogo nie było w środku.

Z powodów atmosferycznych odwołano koncerty zespołów Chrust i Kapela ze Wsi Warszawa, mające odbyć się dzisiaj w ramach festiwalu EtnoBaltica.
POWIAT CHOJNICKI

W miejscowości Wolność w powiecie chojnickim drzewo spadło na samochód, którym podróżowało 5 osób. Dwie samodzielnie opuściły auto, troje musieli uwolnić strażacy. Wszyscy trafili do szpitala z obrażeniami.

SZCZECINEK I POWIAT SZCZECINECKI

Do kilkudziesięciu interwencji zgłaszani byli strażacy w powiecie szczecineckim. Służby usuwają powalone i połamane drzewa, wypompowują wodę z zalanych budynków. Najwięcej zdarzeń odnotowano w gminie Barwice. W Łeknicy zawaliła się część ściany szczytowej budynku wielorodzinnego. Na miejsce wezwano nadzór budowlany, który zdecyduje, czy mieszkańcy wrócą do swojego domu.
Prawie tysiąc harcerzy ewakuowano z obozowisk na terenie powiatu szczecineckiego. Akcję przeprowadzono jeszcze przed nadejściem burzy. Służby ratunkowe zabezpieczyły czternaście obozowisk, w których przebywali młodzi ludzie. Blisko tysiąc harcerzy trafiło do obozu rezerwowego w Szczecinku oraz do szkoły w Bornem Sulinowie. Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, harcerze powrócą do swoich obozowisk.

POWIAT DRAWSKI

W Czaplinku na jeziorze Drawsko przewrócił się jacht, z wody podjęto 6 osób - pięcioro dzieci i instruktora. W Szczecinku strażacy interweniowali na ulicy Kamiennej, gdzie drzewo runęło na samochód. Nikomu nic się nie stało.

WIELKOPOLSKA

Bez prądu jest około 30 tys. odbiorców energii elektrycznej. Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Chodzieży. Ekipy naprawcze usuwają usterki.

REGION
  • Awarie powstałe w wyniku burzy usunęli już kolejarze. Wszystkie pociągi jeżdżą normalnie.
  • Na trasie Piła-Ulikowo drzewo powalone przez silny wiatr całkowicie blokuje ruch.
  • Uszkodzone są także sieci energetyczne. W regionie energetycznym Koszalin-Słupsk bez prądu pozostaje ponad 16 tys. gospodarstw.
  • Najwięcej awarii zanotowano w rejonie Szczecinka - 7 tys., w Słupsku - 3 tys. i Człuchowie - 2,5 tys.
  • Organizatorzy festiwalu muzycznego Open'er Festival w Gdyni odwołali wieczorne koncerty i zarządzili ewakuację zgromadzonej publiczności, ze względu na przechodzące nad Pomorzem gwałtowne nawałnice.
Pogoda ma się ustabilizować do północy.

ik/ms/mk/zn/aś