fot. archiwum prywatne

Paweł Ruszkowski (ur. 1994) – wokalista, instrumentalista, kompozytor i aranżer.
Absolwent studiów magisterskich na kierunku Jazz i muzyka estradowa w klasie dr Anny Domżalskiej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Kojarzony głównie z solową działalnością w nurcie poezji śpiewanej – jest jednocześnie muzykiem otwartym na wszelkie inspiracje i eksperymenty, pasjonującym się sztuką aranżacji i współpracującym z wieloma artystami.


Komponując najchętniej czerpie z dorobku muzyki jazzowej, amerykańskiego i brytyjskiego folku oraz muzyki klasycznej, a tekstowo – inspiruje się szczególnie słowem poetyckim.
Ma na swoim koncie kilkadziesiąt kompozycji do wierszy polskich poetów. Pierwsze z nich tworzył w wieku 16 lat. Wybrane utwory z lat 2010-2013 do słów L. Staffa, A. Zagajewskiego, B. Leśmiana, E. Stachury i A. Osieckiej znalazły się na jego debiutanckiej solowej płycie zatytułowanej „Ars poetica” (2016).
W kwietniu 2017 wydał swój drugi album pt. „Kamiszczi” – zawierający kilkanaście unikatowych piosenek poetyckich w języku kaszubskim, w opracowaniach na jazzowo-folkowy kwintet.

Artysta był ostatnio z recitalem w Chmielnie z okazji 51. konkursu recytatorskiego w języku kaszubskim „Rodnô Mòwa” i tam też udzielił wywiadu o swoim śpiewaniu w języku kaszubskim.

Posłuchaj

rozmowa Jarosława Banasia z Pawłem Ruszkowskim