fot. materiały organizatora
W czwartek w Regionalnym Centrum Kultury oficjalnie zaprezentowany został program festiwalu „TransPort Literacki 27: Myśl bez granic”.

TransPort Literacki 27 to ponad sto punktów programu, 70 gości z jedenastu krajów, 30 premier książkowych, 250 uczestniczek i uczestników pracowni (w ponad dwudziestu grupach: czytelniczych, księgarskich, pisarskich i przekładowych), specjalne projekty i wydarzenia dla mieszkańców Kołobrzegu oraz nagroda literacka „Koło brzegu poezji i prozy”, przyznawana przez uczniów i uczennice z lokalnych szkół.

Czego spodziewać mogą się ci, którzy zaplanują sobie pobyt nad morzem między 22 a 25 września? Już pierwszego dnia festiwalu światowa premiera książki Nicka Cave’a i Seana O’Hagana „Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia” w przekładzie Tadeusza Sławka. Wydarzenie w Regionalnym Centrum Kultury przy Solnej 1, gdzie zaplanowano wszystkie główne imprezy, z potwierdzonym już udziałem Seana O’Hagana, poprowadzi Anna Gacek. Ukażą się także nowe wydanie „Pieśni torby na pawia” i premierowa „Rewolta w niebie” Nicka Cave’a przygotowana przez Filipa Łobodzińskiego.

Prowadzone przez Dariusza Bugalskiego spotkanie z Andrijem Bodnarem, Hałyną Kruk, Serhijem Żadanem i Bohdanem Zadurą zamknie główną część wydarzeń drugiego dnia tegorocznego festiwalu. Kołobrzeg odwiedzi także jedna z najważniejszych koreańskich autorek Kim Yideum. Cenioną na całym świecie „Histerię” tłumaczą: Lynn Suh, Ewa Suh i Katarzyna Szuster.


W ramach cyklu „Muzyka słowa” czytane będą premierowe tomy poetyckie, prozatorskie i przekładowe z udziałem: Anny Adamowicz, Krzysztofa Chronowskiego, Jacka Dehnela, Tomka Gromadki, Katarzyny Jakubiak, Jakuba Korhausera, Marii Krzywdy, Marcina Mokrego, Jakuba Pszoniaka, Julka Rosińskiego, Karoliny Sałdeckiej, Przemysława Suchanieckiego oraz Huberta Zemlera, który przygotowuje muzyczną oprawę tegorocznej edycji.

Tradycyjnie od prawie 20 lat podczas festiwalu Biura Literackiego poznajemy też najciekawsze głosy debiutanckie. W tym roku to aż 12 poetek i poetów, prozaiczek i prozaików: Iwona Bassa, Aleksandra Byrska, Barbara Frączyk, Bartosz Horyza, Zofia Kiljańska, Szymon Kowalski, Mirek Kulisz, Patryk Kulpa, Patrick Leftwich, Ola Lewandowska, Marta Lipowicz i Alicja Sawicka.

Specjalną oprawę będzie mieć dwusetna rocznica wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, którą podkreśla projekt „Romantyczność 2022” ze współczesnymi tekstami odwołującymi się do tradycji autora „Dziadów” albo też wojującymi z nią. Wydarzenie z udziałem prawie trzydzieściorga autorek i autorów odbędzie się w festiwalową sobotę o godzinie 12:00.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest TUTAJ>>.

O pierwsze refleksje uczestników i organizatora na konferencji prasowej zapytał Jarosław Banaś. Zapraszamy do wysłuchania jego relacji.

jb/ar

Posłuchaj

materiał Jarosława Banasia