Program umożliwia inwestycje w siedziby ochotniczych straży pożarnych. Dofinansowanie pochodzi z budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W piątek, w Koszalinie podpisano umowy na dofinansowanie inwestycji pięciu jednostek OSP.

Umowy dofinansowania zostały zawarte z jednostkami OSP w Storkowie (29,4 tys. zł), Sępolnie Wielkim (18,3 tys. zł) i Łasku (26,6 tys. zł) oraz gminami: Sławno (29,9 tys. zł - dla OSP w Sławsku) i Świeszyno (15,1 tys. zł - dla OSP w Strzekęcinie). Koszt tych pięciu inwestycji to 134,3 tys. złotych, z czego dotacje z funduszu wynoszą 119,2 tys. zł.

Kołobrzeski poseł PiS Czesław Hoc podkreślił, że dofinansowanie to wyraz szacunku dla odpowiedzialnej służby strażaków ochotników: - To już kolejna edycja programu, który wzmacnia potencjał ochotniczej straży pożarnej. Jako lekarz pogotowia ratunkowego niejednokrotnie byłem świadkiem tego, że ochotnicze straże pożarne były pierwsze na miejscu zdarzenia, chroniąc życie i mienie. To dlatego cieszą się takim zaufaniem społeczeństwa. Jesteśmy jedną drużyną i dbamy o to, abyście - pełniąc tę odpowiedzialną służbę - mieli poczucie bezpieczeństwa.

Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie zaznaczył, że dofinansowanie w ramach programu spożytkowane będzie m.in. na termomodernizację budynków: - Dofinansowanie w ramach programu „Remiza” ochotnicze straże pożarne otrzymują na termomodernizację obiektów, m.in. na wymianę źródeł ciepła, docieplenie ścian oraz wymianę okien i oświetlenia. Maksymalne dofinansowanie to 30 tys. złotych, które pokrywa 90 proc. kosztów. Dotychczas budżet tego programu wynosił 500 tys. złotych. Dzięki wsparciu polityków Prawa i Sprawiedliwości - m.in. minister Małgorzaty Golińskiej, ministra Pawła Szefernakera i posła Czesława Hoca - zarząd WFOŚiGW w Szczecinie podjął decyzję o zwiększeniu budżetu programu tak, aby wszystkie jednostki OSP otrzymały wsparcie, którego potrzebują.

Leszek Lewkowicz, strażak ochotnik ze Strzekęcina, powiedział, że w miejscowej jednostce OSP powstanie nowoczesne ogrzewanie: - Za otrzymane pieniądze zrobimy przyłącze gazowe, na które czekaliśmy od wielu lat.

Budżet programu „Remiza” na 2022 rok to ponad 715 tysięcy złotych.

kk/red.

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

materiał Krzysztofa Klinkosza