fot. pixabay
To święto teatru zostało zainicjowane w czerwcu 1961 roku, podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Data święta upamiętnia otwarcie Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 roku.

Celem światowych obchodów jest promowanie sztuk teatralnych w społeczeństwie, dążenie do zintegrowania środowiska artystycznego oraz pobudzenie do międzynarodowej współpracy i wzmocnienia przyjaźni.

Tradycją obchodów święta jest orędzie dotyczące aktualnej sytuacji teatru na świecie. W tym roku w orędziu mowa jest o teatrze epickiej wizji, celu, uzdrowienia, naprawy i troski, który potrzebuje nowych obrzędów. Nie musimy być zabawiani. Potrzebujemy być razem.

W Orędziu Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego napisano „to orędzie na czas wojny, która trwa i na czas pokoju, który nadejdzie. Orędzie dla teatru, jaki znamy i dla tego, jaki stworzymy. Potrzebujemy teatru jako schronu, jako domu dla nas i dla tych, którzy z nami zamieszkają. Schronu dla wartości”.

materiał Renaty Pacholczyk

W Dniu Teatru w Teatrze Tęcza w Słupsku odbyła się promocja najnowszej książki prof. Daniela Kalinowskiego „Teatr Kaszubski. Kaszëbsczi Teater”. Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem orędzia z okazji święta teatru. Prezentacji książki towarzyszyła wystawa lalek i plakatów ze spektakli Tęczy - opisanych przez Daniela Kalinowskiego. Gościem specjalnym był Leszek Kułakowski, prezentujący utwory inspirowane muzyką kaszubską.

materiał Edyty Lubiak