fot. Łukasz Jarocki
Tegoroczna edycja Bologna Children’s Book Fair jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że targi znów odbywają się w formie stacjonarnej. Organizatorzy targów nie zapomnieli o Ukrainie, która po konsultacji z Ukraińskim Instytutem Książki oraz Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej, otrzymała bezpłatne stoisko. Jest ono swego rodzaju manifestem wsparcia.

- Niezwykłe wrażenie wywarła na nas postawa organizatorów targów, którzy dali Ukraińcom stoisko. Ale to stoisko - i to jest wstrząsający widok - jest puste - skomentował dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Organizatorzy targów poprosili uczestników o przywiezienie do Bolonii ukraińskich książek dla dzieci, z których powstanie wystawa.

Instytut Książki odpowiedział na ten apel. - Organizacja jest zaangażowana w pomoc dla naszych braci Ukraińców - podkreślił dyrektor Jaworski. - Wspieramy Instytut Książki w Kijowie i wydawców ukraińskich, z którymi od wielu lat współpracujemy. Wydajemy bardzo dużo polskich książek w Ukrainie, w tym literaturę dla dzieci i młodzieży. Dla nas było oczywistą rzeczą, że naszym przyjaciołom z Ukrainy poświęcimy choć odrobinę uwagi, w tym bardzo tragicznym czasie ich zmagań z okupantem i agresorem rosyjskim. Dlatego w Bolonii prezentujemy przekłady na język ukraiński, także te wydane w ramach naszego Programu Translatorskiego. Prezentujemy też różnego rodzaju informacje wspierające Ukraińców - dodał Jaworski.

Na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii przygotowano również drugą wystawę, na której prezentowanych jest kilkadziesiąt ukraińskich książek.

jb/od

Posłuchaj

Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki