fot. prk24.pl
Chociaż za datę zdobycia Słupska uznaje się 18 lutego 1807 roku, to działania wojenne rozpoczęły się dzień wcześniej. Jak doszło do tej bitwy?

Jest rok 1806. Sprowokowana przez Prusaków wojna z Napoleonem to pasmo sukcesów cesarza Francuzów. Zwycięstwa Pod Jeną, Auersted, zajęcie Berlina. Francuzi biją Prusaków na wszystkich frontach. Na przełomie roku ogniskami oporu pozostają już tylko Gdańsk i Kołobrzeg. Miejscem koncentracji oddziałów parapartyzanckich jest także Słupsk. Do opanowania miasta wyznaczone zostają oddziały Polskie. To zadanie otrzymuje generał Michał Sokolnicki. - To były dwie grupy żołnierzy - wyjaśnia historyk Marcin Barnowski.

historyk Marcin Barnowski
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Polacy pod Słupsk docierają od strony Bytowa. Część oddziałów obchodzi miasto i walczy od strony Nowej Bramy.

historyk Marcin Barnowski
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Ale najkrwawsze walki mają miejsce 18 lutego, pod bramą Młyńską, w kompleksie przyległym do Zamku Książąt Pomorskich.

historyk Marcin Barnowski
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Ostatecznie oddziały polskie zajęły miasto po wycofaniu się obrońców pruskich. Straty polskie określa się na kilkudziesięciu zabitych. W tej grupie jest także Bonawentura Jezierski, jedyny wymieniany z imienia i nazwiska szturmujący żołnierz wojsk napoleońskich. Bitwa o Słupsk obfitowała w dramatyczne epizody, a w czasie okupacji miasta przez Polaków generał Sokolnicki oskarżony został o niegodne zachowanie wobec mieszczan. Więcej o bitwie i tych wydarzeniach już w najbliższą sobotę po 15.00 w „Detektywach historii”.

pg/rz