fot. pixabay.com
Środowy wieczór i rozmowy o działalności lokalnych bibliotekach, które nie są już miejscem tylko wypożyczania książek. To swoiste centrum kultury, spotkań i przede wszystkim aktywizacji mieszkańców. Przyczynkiem do tej dyskusji jest program Narodowego Centrum Kultury BLISKO, czyli Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

Na realizację tego programu Narodowe Centrum Kultury przekazało kwotę około 5,4 mln zł. Pieniądze trafiły do 49 bibliotek publicznych w 14 województwach. Pieniądze udało się zdobyć m.in. Gminnej Bibliotece Publicznej w Ustroniu Morskim. Tu jest realizowany projekt pt. Robocza. To jest szansa na zwiększenie czytelnictwa w gminie, ale nie tylko - podkreśla Jolanta Nita-Supińska dyrektor biblioteki.

materiał Renaty Pacholczyk

Dobrze prowadzona biblioteka, zwłaszcza w małej miejscowości, często staje się centrum życia nie tylko kulturalnego, ale też społecznego. Tak jest z pewnością w przypadku biblioteki w Biesiekierzu. Jaki jest na to sposób, o tym w rozmowie Joanny Lejtan z dyrektorką Agnieszką Hryniewicz.

materiał Joanny Lejtan

Biblioteka Publiczna Gminy Wałcz prowadzi działalność wydawniczą, organizuje plenery artystyczne, spotkania autorskie oraz spotkania dla dzieci i seniorów. A planów jest dużo więcej. Po przeprowadzce do nowej siedziby biblioteka przygotowuje też regionalną izbę pamięci, galerię i teatrzyk kukiełkowy. Gmina wiejska Wałcz nie ma swojego ośrodka kultury - jako instytucji - więc biblioteka naturalnie przejęła tę funkcję. Taki zresztą był zamysł wójta.
Po tej - mieszczącej się w Lubnie - bibliotece Przemka Grabińskiego oprowadziła dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wałcz, Aldona Piaskowska.

materiał Przemysława Grabińskiego

Jakie są współczesne biblioteki? Czy już niczym nie przypominają swoich wcieleń sprzed 5,10 czy 30 lat ? Czy biblioteki stały się swoistymi centrami kultury pełniącymi funkcje społeczne? Na te pytania Tomaszowi Tranowi odpowiedziała socjolog dr Magdalena Piejko-Płonka z Uniwersytetu Opolskiego, współautorka badania „Działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w kontekście projekcji tożsamościowych jej (nie) użytkowników”.

materiał Tomasza Trana