fot. pixabay.com
Wtorkowy wieczór i rozmowy o tym, co najcenniejsze, czyli o naszym zdrowiu poświęcone zostały cukrzycy. Warto o niej rozmawiać, bo jest to już choroba cywilizacyjna.

Tylko w naszym kraju około pół miliona Polaków żyje z niezdiagnozowaną i nieleczoną cukrzycą typu 2.
Według prognoz w 2030 r. chorzy na cukrzycę będą stanowili aż 10 proc. populacji. Po nadciśnieniu tętniczym to druga najczęstsza choroba w Polsce. O tej chorobie już dużo zostało powiedziane, ale warto tę wiedzę powtarzać, mówi dr Michał Hoffmann, ordynator Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

materiał Renaty Pacholczyk

Jak żyć z cukrzycą, która jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną? Przede wszystkim trzeba zmienić tryb życia, zadbać o właściwą dietę i ruch. Wymaga ona od nas podporządkowania się wielu rygorom.
Odpowiednia dla cukrzyka dieta powinna opierać się na częstych posiłkach i wybieraniu produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG poniżej 55). Na czym właściwie polega, czy w ogóle jest „dieta dla cukrzyków”? Czy jest ona bardzo restrykcyjna a może to tylko mit ? Na te pytania Tomaszowi Tranowi odpowiedziała dietetyk Agnieszka Kobalczyk-Rohde.

materiał Tomasza Trana

Chorzy na cukrzycę mogą szukać wsparcia w Stowarzyszeniach Diabetyków. W Kołobrzegu funkcjonuje już czwartą dekadę. O jego początkach, działalności i doświadczeniach z cukrzycą opowiada wolontariuszka i prezeska Stowarzyszenia od ponad 30 lat - pani Krystyna Mierkiewicz.

materiał Małgorzaty Abramowicz