fot. fb.com/Festiwal Młodzi i Film

Do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” wybrano 10 tytułów, w tym cztery premiery – poinformowało biuro prasowe festiwalu.

Selekcji spośród zgłoszonych filmów podjął się czteroosobowy zespół krytyków filmowych w składzie: Anna Serdiukow (dyrektor programowa festiwalu), Krzysztof Kwiatkowski (dyrektor medialny festiwalu), Dagmara Romanowska i Jan Topolski.

We wtorek ogłoszonych zostało 10 tytułów pełnometrażowych debiutów fabularnych, które walczyć będą o Wielkiego Jantara w jednym z trzech konkursów 43. KFDF „Młodzi i Film”. Wybrane filmy to: „Błazny” Gabrieli Muskały, „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej, „Horror story” Adriana Apanela, „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego, „Ultima thule” Klaudiusza Chrostowskiego i „W nich cała nadzieja” Piotra Biedronia.

Wśród konkursowych obrazów trzy w Koszalinie będą mieć polską premierę. To „Camper” Łukasza Suchowskiego, „Krzyk” Ewy Wikieł i „Czy króliki mają duszę?” Huberta Czerepoka. Natomiast dla „Game over” Pawła Powolnego konkursowy pokaz będzie światową premierą.

Zgodnie z zapewnieniem organizatorów festiwalu wśród fabularnych propozycji widzowie będą mogli znaleźć „autoportrety pokolenia wchodzącego w dorosłe życie”, zagłębić się w świat nieoczywistych bohaterów, wejść w realistyczny obraz polskiej wsi lub za pośrednictwem konwencji science-fiction zwrócić uwagę na problemy, których odwraca się wzrok.

W maju ogłoszone zostaną też wyniki naboru do dwóch pozostałych konkursów: pełnometrażowych dokumentów oraz krótkich metraży w kategorii: fabuła, animacja i dokument. Do trzech festiwalowych konkursów zgłoszono 283 filmy.

43. KFDF „Młodzi i Film” odbędzie się w dniach 10-15 czerwca w Koszalinie.

Tradycyjnie bezpośrednio po konkursowych projekcjach można się będzie spotkać z twórcami filmów w ramach cyklu „Szczerość za szczerość”. Nie zabraknie też obrazów zaproponowanych przez partnerów festiwalu, rozmów i debat eksperckich oraz branżowych. W Konkursie Teatrotek zostaną zaprezentowane wybrane utwory, które powstały w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

W ubiegłorocznej edycji festiwalu główną nagrodę Wielkiego Jantara otrzymali Damian Kocur za pełnometrażową fabułę „Chleb i sól” oraz Lea Glob za dokument „Apolonia, Apolonia”. Jantara za krótkometrażową animację otrzymał „Krab” Piotra Chmielewskiego. Najlepszą krótką fabułą uznano „Być kimś” Michała Toczka. Natomiast spośród dokumentów jury Jantara przyznało Natalii Koniarz za „Postcards from the verge”.

PAP/zn