Tym razem poniedziałkowy wieczór rozmów o kulturze nasi dziennikarze postanowili poświęcić na przyjrzenie się programowi Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura”. To inicjatywa podzielona na trzyletnie okresy, a teraz podsumowano właśnie jej drugą edycję.

Celem programu było zbudowanie systemu, w którym kultura była narzędziem do kształtowania ważnych społecznie umiejętności i postaw, w szczególności związanych ze współpracą, kompetencjami komunikacyjnymi, kreatywnością i innowacyjnością.

W minioną sobotę w szczecińskim Teatrze Kana podsumowano ponad 2-letnie działania, które realizowano w województwie zachodniopomorskim. W naszym regionie za realizację tego przedsięwzięcia odpowiadał Ośrodek Kultury w Czaplinku. Takich regionalnych operatorów/instytucji „Bardzo Młodej Kultury” było w łącznie 16.

materiał Mateusza Sienkiewicza

W Gminnym Ośrodku Kultury w Ustroniu Morskim poszukiwano części wspólnej dla kultury i edukacji, ale przede wszystkim sporo czasu poświęcono na rozmowy z dziećmi i młodzieżą. Tu wspólnie odkrywano to, co znaczy dla młodych ludzi być online i jak w sposób odpowiedzialny można mówić o sobie, o swoich problemach i jak być sobą w sieci.

materiał Renaty Pacholczyk

Jednym z ośrodków w województwie zachodniopomorskim, które podjęło próbę aktywizacji kulturalnej młodych był Darłowski Ośrodek Kultury. „Space-R Kulturalnym Szlakiem po Darłowie” to gra miejska, którą stworzyli uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Darłowie pod opieką Roberta Gorgola, a wszystko w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”.

materiał Beaty Góreckiej