koszalin.civitaschristiana.pl
Nagrody przyznane zostały za działanie na rzecz lokalnej społeczności oraz krzewienie ideałów i postaw, będących świadectwem uniwersalnych wartości chrześcijańskich. Wśród wyróżnionych znalazła się Krystyna Czajka-Opanowicz, działaczka społeczna i katoliczka ze Szczecinka, przewodnicząca szczecineckiego oddziału Stowarzyszenia Civitas Christiana.

- Dla mnie jest to ogromne wyróżnienie - powiedziała Krystyna Czajka-Opanowicz. - Pracowałam przy organizacji wcześniejszych edycji tego konkursu i tak jak inni członkowie naszej diecezji znam rangę tego wyróżnienia - zaznaczyła.

Nagrodę otrzymała także Monika Czajka, wolontariuszka i animatorka ze Sławoborza. Jak powiedziała, pomysłów na działanie jej nie brakuje: - Jestem, animatorem katechezy parafialnej więc przygotowuję kandydatów do bierzmowania. Współprowadzę też taki punkt eko gdzie można wymieniać się różnymi przedmiotami, które są w dobrym stanie i mogą jeszcze komuś posłużyć. Udzielam się w życiu parafialnym już 10 lat i ostatnio byłam też jako wolontariuszka na greckiej wyspie przy obozie dla uchodźców Moria - wymienia.

Trzecie wyróżnienie trafiło do księdza Krzysztofa Witwickiego i zespołu Fundacji Dobre Media Nowej Ewangelizacji. Ksiądz Krzysztof Witwicki podkreślił, że prowadzona przez Fundację telewizja ma bardzo ważny cel: - Pokazywanie mocy słowa Bożego, przy okazji to, czego świat dziś bardzo potrzebuje - budowania mostów. Ponieważ współpracujemy nie tylko z katolikami, ale też z innymi wyznaniami i z wieloma organizacjami pozarządowymi. Mamy doświadczenie spotykania niesamowitych ludzi, którzy są osobami o ogromnym sercu.

Jak powiedział PRK Ryszard Pilich, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Koszalinie, nagrody imienia kardynała Ignacego to upamiętnienie pierwszego ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. To także sposób na pokazywanie ważnych inicjatyw i osób zaangażowanych w działania charytatywne i społeczne: - To są społecznicy, ludzie dobrej woli, ludzie, którzy zajmują się czasami taką działalnością bardzo mało znaną, mało zauważalną, a jednak w sposób istotny wpływającą na funkcjonowanie społeczności - podkreślił.

Nagrody imienia kardynała nominata Ignacego Jeża „Radość płynie z nadziei" zostały przyznane po raz 13. Zostały one ustanowione przez obecnego ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego biskupa Edwarda Dajczaka, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz diecezjalny Caritas.

ap/kc


Posłuchaj

Monika Czajka, wolontariuszka i animatorka ze Sławoborza Krystyna Czajka-Opanowicz, działaczka społeczna i katoliczka ze Szczecinka ks. Krzysztofa Witwickiego z Fundacji Dobre Media Nowej Ewangelizacji Ryszard Pilich, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana