fot. pixabay.com
Zooterapia to metoda wspomagająca leczenie oraz rehabilitację osób z niepełnosprawnością, polegająca na bliskim i naturalnym kontakcie ze zwierzętami. Nasi goście rozmawiali m.in. o tym, z jakimi zwierzętami przeprowadzane są najczęściej terapie.

Dla każdego człowieka, a w szczególności osoby chorej, kontakt ze zwierzęciem jest ogromnie ważny. Dotyk odgrywa bardzo duże znaczenie w procesie leczenia i terapii. Zwierzęta działają na nas uspokajająco i rozluźniająco dlatego, że przyjmują nas bezkrytycznie, takimi jakimi jesteśmy.

Dogoterapia to metoda aktywizowania osób poprzez udział odpowiednio przygotowanego psa w celu wspomagania procesu przywracania im pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej. Katarzyna Jęczkowska, certyfikowana dogoterapeutka podkreśla, że cudów od tej terapii nie powinniśmy się spodziewać, ale też trzeba pamiętać, że kontakt z psem daje nam poczucie bezpieczeństwa. I to - niezależnie od stopnia niepełnosprawności - jest bardzo cenne.

materiał Renaty Pacholczyk

Zwierzęta pochodzące z innych kontynentów i stref klimatycznych także mogą być dla nas uzdrawiającym towarzystwem, trzeba tylko wiedzieć, jak się z nimi obchodzić i jak o nie dbać. Coraz bardziej popularna jest alpakoterapia, której w naszym regionie można doświadczyć m.in. w Sierakowie Sławieńskim na Sosonowym Wzgórzu.

materiał Joanny Lejtan

Sosnowe Wzgórze odwiedziły tym razem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Kołobrzegu.