Zaproszenie Anny Popławskiej przyjęli prezes Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Robert Bodendorf, zachodniopomorski wicekurator oświaty Bogusław Ogorzałek i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie Mirosława Zielony.

Robert Bodendorf powiedział, że pracodawcy oczekiwali uruchomienia programu szczepień przeciwko Covid-19 dla cudzoziemców: - Zdecydowana większość przedsiębiorców zachęca swoich pracowników do przyjęcia szczepionki, m.in. dlatego, że niejednokrotnie zaszczepieni obawiają się pracować z tymi, którzy preparatu nie przyjęli.

Punkt szczepień dla obcokrajowców powstał już w koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Robert Bodendorf dodał, że przedsiębiorcy mają nadzieję, iż nie dojdzie do lockdownu: - Spodziewamy się ograniczeń, ale wierzymy, że nie będą tak dotkliwe jak jeszcze pół roku temu.

rozmowa z Robertem Bodendorfem

Z kolei Bogusław Ogorzałek mówił o sytuacji epidemicznej w szkołach w naszym regionie: - Zajęcia z powodu Covid-19 zawieszono w jednym przedszkolu oraz częściowo w trzynastu szkołach podstawowych i sześciu ponadpodstawowych.

Poinformował, że zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest 30 proc. uczniów w wieku 12-18 lat: - Preparat przyjęli w wakacje. Związane to było przede wszystkim z zagranicznymi wyjazdami.

Dodał także, że program promocji szczepień w szkołach będzie kontynuowany.

rozmowa z Bogusławem Ogorzałkiem

Zdaniem Mirosławy Zielony w czasie pandemii dzieci podlegające pieczy zastępczej z Koszalina i powiatu koszalińskiego nie mają odpowiedniej opieki psychologicznej i pedagogicznej w szkołach: - Zostały one rzucone na głęboką wodę po rocznej przerwie. Oczywiście cieszą się, że mogły spotkać się rówieśnikami, ale mają też problemy - rodzinne, związane z dojrzewaniem czy dużą ilością materiału do opanowania. Uczniowie powinni być objęci opieką specjalistów, żeby odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a z powodu pandemii nie wiadomo, jaka ona będzie za kilka tygodni.

rozmowa z Mirosławem Zielony