fot. prk24.pl
Za ekipą „Radia Koszalin na wakacjach” pierwszy dzień w Wałczu. W naszym plenerowym studiu pojawiło się wielu wspaniałych gości, którzy opowiedzieli nam o regionie.

„Radio Koszalin na wakacjach” to projekt, w ramach którego już od kilku lat przedstawiamy najpiękniejsze i wyjątkowe miejsca w naszym regionie.

- Zaczynamy opowieść o ziemi wałeckiej. Zachęcam Państwa do słuchania - bo będziemy tu aż pięć dni - podkreślił Piotr Ostrowski, prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin.

Piotr Ostrowski i Jarosław Rochowicz zapowiedzieli również, że w czasie wyprawy nie zabraknie ciekawych gości.

Piotr Ostrowski i Jarosław Rochowicz

Magdalena Marchwiak z Nadleśnictwa Wałcz: nasz region to przede wszystkim przepiękna flora i fauna

To już tradycja projektu Radio Koszalin na wakacjach, że pierwszymi osobami, z jakimi rozmawiają dziennikarze, są lokalni leśnicy. To oni są źródłem wiedzy o urokach regionu i tym, czym przyrodniczo może się on najbardziej pochwalić.

- Powiat wałecki to aż w 50 procentach lasy, porównując to do średniej krajowej, która wynosi tylko 30 procent - robi to wrażenie - informuje Magdalena Marchwiak z Nadleśnictwa Wałcz. - Ponieważ nasz region to przede wszystkim jeziora i rzeki możemy się pochwalić dużą różnorodnością ekosystemów.

Na terenach powiatu wałeckiego występują zarówno lasy bukowe, dębowe, jak i sosnowe. Region może też pochwalić się m.in. rezerwatem rosiczki.

- Polecam wybrać się do naszych lasów. Oprócz ciekawych roślin możemy się też pochwalić tym, że żyją w nich żubry czy rysie - dodaje Magdalena Marchwiak.

Magdalena Marchwiak z Nadleśnictwa Wałcz
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl

Piotr Ostrowski: Wałcz nie przez przypadek znalazł się na mapie naszych podróży

Redaktor naczelny oraz prezes Polskiego Radia Koszalin przedstawił plany rozgłośni związane z regionem.

- Przygotowujemy się do otwarcia redakcji na Placu Wolności. Chcemy wzorem poprzednich lat zrobić to tak jak w Kołobrzegu, Pile czy Szczecinku. W planie mamy, żeby z wałeckiej redakcji prowadzić Studio Bałtyk. Będąc tu, już widzimy, że ciekawych tematów nam nie zabraknie - podkreślił.

Piotr Ostrowski

Marek Subocz: Wałcz cały czas się rozwija dzięki rządowym dotacjom

Wicewojewoda zachodniopomorski był kolejnym gościem na antenie Polskiego Radia Koszalin. Nieprzypadkowo, Wałcz bowiem jest jego rodzinnym miastem.

- Jest to przepiękne miasto, położone nad dwoma pięknymi jeziorami - podkreśla Marek Subocz. - Atutem tego regionu są lasy, zdrowe świeże powietrze, ale też możliwość aktywnego spędzania czasu. Polecam wybrać się na spacer, na rowerowy czy kajakowy szlak - których szczególnie tu nie brakuje. O tej porze roku koniecznie trzeba wybrać się też na grzybobranie. Niestety region jest nie do końca doceniony turystycznie i myślę, że ma na to wpływ lokalna infrastruktura.

Jak podkreślił wicewojewoda miasto rozwinęło się też mocno w ostatnim czasie dzięki rządowym dotacjom.

- Wczoraj miałem okazję przekazać Pani sekretarz miasta umowę na dofinansowanie wysokości 80 procent przejścia dla pieszych na ulicy Miłej. To ważna inwestycja dla mieszkańców, ale też turystów - zaznaczył nasz rozmówca. - Warto też wspomnieć, że premier Gliński poinformował już o środkach na wybudowanie wielofunkcyjnej hali przy Centralnym Ośrodku Sportowym w Wałczu. To kolejna ważna inwestycja.

Marek Subocz zdradził nam też swoje ulubione miejsca w regionie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Wał Pomorski - wizytówka regionu

Kolejnymi gośćmi w Radiowym Klubie Obieżyświata była Katarzyna Paszkiewicz ze Stowarzyszenia Wał Pomorski 1945 oraz lokalni rekonstruktorzy z grupy Rekonstruktorów Elegia.

- Wał Pomorski to wizytówka, to co nas wyróżnia na mapie Polski. Dlatego postanowiliśmy wspólnie z ośmioma samorządami powołać stowarzyszenie, które będzie działać na rzecz budowania marki regionu właśnie na podstawie Wału Pomorskiego - wyjaśnia Katarzyna Paszkiewicz. - Jest to przedsięwzięcie wieloletnie, ale wierzymy, że wspólnie jesteśmy w stanie przygotować ofertę turystyczną na dobre dwa tygodnie urlopu w naszym regionie.

Zainteresowanych historią Wału Pomorskiego zachęcamy do odwiedzenia strony Grupa Rekonstrukcji Historycznej Elegia.
- Zapraszamy do wspólnego zwiedzania najciekawszych naszym zdaniem miejsc i do dawki historii. Oprowadzamy po wcześniejszym umówieniu się w historycznych mundurach - przekonywał założyciel grupy Kamil Łęcki.

Wał Pomorski
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl

Daria Kruczyńska: żaglowanie to nie tylko woda, to też budowanie charakteru

Wałcz to miejsce, w którym nie sposób nie wspomnieć o żeglarstwie. Czym może się pochwalić region, mówiła Daria Kruczyńska z Armatorskiego Klubu Żeglarskiego AKŻ’90 w Wałczu.

- Całe nasze żeglarstwo tak naprawdę skupia się na 800 hektarowym jeziorze Bytyń Wielki. Jest to rezerwat przyrody, przepiękne wielkie jezioro, na samym środku jest wyspa. Płynąc na żaglach: możemy spotkać bobra, czaple. Nasze centrum mieści się w przepięknej wsi Nakielno - zaprasza Daria Kruszyńska.

Jak podkreślił nasz gość, młodzi adepci tego sportu skupieni wokół Wałeckiej Akademii Żeglarskiej, ćwiczą na jeziorze Zamkowym.

- Ja zawsze podkreślam, że żeglarstwo to nie tylko czas na wodzie: to jest lekcja pokory, przyjaźnie. To jest hart ducha i hart ciała - podkreśliła.

Daria Kruczyńska z Armatorskiego Klubu Żeglarskiego AKŻ’90

Maciej Żebrowski: robimy wszystko, żeby ograniczyć ruch samochodowy w mieście

Burmistrz Wałcza mówił na antenie PRK o inwestycjach w rozwój miasta.

- Już jedna obwodnica na drodze krajowej nr 10 powstała teraz projektowana jest druga, która wyprowadziłaby z miasta drogę krajową nr 22 - wyjaśnia włodarz - Mam nadzieję, że ona w najbliższych kilku latach zostanie przygotowana. My się nastawiamy na odciążenie lokalnego ruchu, nie tylko wzmacniając komunikację miejską, ale też poprzez budowanie ścieżek rowerowych.

Maciej Żebrowski burmistrz Wałcza