fot. Mariusz Wolański
Każdy, kto skończył 40 lat może bezpłatnie poddać się badaniom diagnostycznym takim jak na przykład morfologia, spirometria, wskaźnik BMI, stężenie cholesterolu i cukru we krwi oraz skonsultować wyniki ze specjalistami.

Jak powiedziała Agnieszka Pietraszewska-Macheta pełniąca obowiązki dyrektora zachodniopomorskiego oddziału NFZ, osoby po 40 są zdecydowanie bardziej narażone na sytuacje chorobowe.

- Często jesteśmy zapracowani i nie mamy czasu się zbadać, czy pójść do lekarza pierwszego kontaktu. To jest moment, dzięki któremu możemy w bardzo prosty sposób uzyskać nie tylko podstawowe, ale również te bardziej obszerne badania - wyjaśniła Agnieszka Pietraszewska-Macheta.

Osoby korzystające z akcji nie kryją zadowolenia z możliwości poddania się bezpłatnym badaniom.

- Cieszę się, że możemy skorzystać z takiej możliwości. W czasie pandemii kontakt z lekarzem był utrudniony, dlatego tym bardziej jest to świetna okazja do skontrolowania swojego stanu zdrowia - stwierdziła jedna z pań.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia i kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc powiedział, że akcja ma na celu odbudowanie zdrowia Polaków po pandemii.

- Musimy się badać i wcześniej wykrywać ewentualne dolegliwości. Zdrowy tryb życia i zapobieganie chorobom są najlepszym sposobem na przedłużenie życia - podsumował Czesław Hoc.

W przedsięwzięciu uczestniczyły też stowarzyszenia pacjentów, między innymi amazonki, które wskazywały jak radzić sobie z problemem choroby nowotworowej.

mw/od

fot. Mariusz Wolański
fot. Mariusz Wolański
fot. Mariusz Wolański
fot.
fot. Mariusz Wolański

Posłuchaj

materiał Mariusza Wolańskiego