fot. Marcin Turalski
Piotr Müller, rzecznik rządu oraz słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą Budimex na projekt i budowę 22-kilometrowego odcinka tzw. Trasy Kaszubskiej, między Leśnicami a Bożympolem Wielkim. Dodał, że do 2025 roku S6 między Trójmiastem a Szczecinem zostanie wybudowana.

Firma Budimex zobowiązała się zrealizować tę inwestycję za ponad 718,6 miliona złotych. Podobnie jak pozostali oferenci, zadeklarowała skrócenie czasu realizacji inwestycji o trzy miesiące oraz na wydłużenie o pięć lat okresu gwarancji na instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze oraz ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem. Termin realizacji inwestycji to 38 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych.

Zamawiający na realizację był gotowy przeznaczyć nawet 1,195 miliarda złotych.

W czwartek w Lęborku przy skrzyżowaniu ulic: Bolesława Krzywoustego i Jana Pawła II, w obecności m.in. rzecznika rządu Piotra Müllera, wiceministra infrastruktury Rafała Webera podpisano umowę z wykonawcą robót.

Piotr Müller podkreślił, że odcinek Leśnice-Bożepole Wielkie jest przedostatnim na trasie S6 od Trójmiasta do Słupska, na który podpisana została umowa na projekt i budowę: - Prawie półtora roku temu była duża dyskusja, w jaki sposób odcinki ekspresowej szóstki powinny być realizowane. Na ten cel potrzebne były dodatkowe miliardy złotych, więc rozpatrywana była formuła partnerstwa publiczno-prywatnego. W zeszłym roku rada ministrów zdecydowała, potem premier Mateusz Morawiecki, że cały ten odcinek będzie finansowany z budżetu państwa. W najbliższych latach w okolicy będziemy mieć wielki plac budowy. Do 2025 roku droga ekspresowa S6 w całości już między Trójmiastem a Szczecinem będzie zrealizowana.

Rafał Weber doprecyzował, że Program Budowy Dróg Krajowych został w czerwcu 2020 roku zwiększony o 22 miliardy złotych. Ponad dziewięć zabezpieczono na wykonanie wszystkich odcinków S6 od Koszalina poprzez Słupsk, Lębork do Bożegopola Wielkiego. Zabezpieczono też pieniądze na już realizowaną obwodnicę Trójmiasta.

- Jestem pewien, że w ramach Polskiego Ładu wskażemy kolejne inwestycje drogowe szczebla centralnego, ale również poszerzymy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, narzędzie wspierające samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie, by było jeszcze więcej inwestycji drogowych -  podkreślił wiceminister infrastruktury.
22-kilometrowy odcinek drogi S6 między Leśnicami a Bożympolem Wielkim będzie dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku wraz z pasem awaryjnego postoju. Na trasie przewidziano budowę trzech węzłów: Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie.

Zastępca dyrektora do spraw inwestycji gdańskiego oddziału GDDKiA Waldemar Chejmanowski zaznaczył, że dla inwestora ten odcinek jest najważniejszy, bo zawiera obwodnicę Lęborka, jest najdłuższy - 22-kilometrowy i najdroższy - wart prawie 719 milionów złotych.

Z kolei Artur Popko, prezes firmy Budimex zadeklarował, że inwestycja zostanie wykonana „w dobrej jakości, terminowo”.

W województwie pomorskim budowane są już trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości 41 kilometrów. Dotychczas podpisano umowy na kolejne pięć fragmentów trasy: dwie na Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej, na budowę drugiej jezdni istniejącej obwodnicy Słupska oraz na odcinki Skórowo - Leśnice oraz Bobrowniki - Skórowo.

PAP/rz

fot. Marcin Turalski

Posłuchaj

Piotr Müller, rzecznik rządu i słupski poseł PiS-u Waldemar Chejmanowski, zastępca dyrektora do spraw inwestycji gdańskiego oddziału GDDKiA Rafał Weber, wiceminister infrastruktury