fot. prk24.pl/Jakub Kozieł (Facebook)
Prokuratura Krajowa poinformowała w piątek, że wystąpiła do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi.

Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Marianowi Banasiowi jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów, miał on zaniżyć przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie za lata 2015-2020. Miało to narazić skarb państwa na stratę ponad 50 tysięcy złotych z należnego podatku dochodowego.

W piątek prezes NIK poinformował natomiast o zatrzymaniu swojego syna Jakuba przez CBA na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu. Funkcjonariusze zatrzymali wówczas również dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. W sobotę rano dwaj zatrzymani oraz żona Jakuba Banasia Agnieszka stawili się w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie ogłoszono im zarzuty.

Politycy z naszego regionu rozmawiali również o porozumieniu Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie budowy gazociągu Nordstream2. Wcześniej USA wraz z niektórymi państwami członkowskimi NATO w Europie Środkowo-Wschodniej sprzeciwiały się temu projektowi, obawiając się, że zbytnio uzależni on Europę od rosyjskich dostaw energii. Ostatnio administracja prezydenta USA Joe Bidena uchyliła sankcje wobec spółki operacyjnej Nord Stream 2 AG i zgodziła się na rozmowy z Niemcami w celu złagodzenia konsekwencji powstania gazociągu, w tym przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie.

Politycy dyskutowali także o tym, czy szczepienia przeciwko Covid-19 powinny być obowiązkowe.

Zaproszenie Anny Popławskiej przyjęli posłowie Czesław Hoc z Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Zientarski z Platformy Obywatelskiej, Małgorzata Prokop-Paczkowska z Nowej Lewicy i Radosław Lubczyk, który reprezentował klub parlamentarny Koalicji Polskiej. Ponadto w audycji wzięli udział Jakub Kozieł z Konfederacji i Jan Kozłowski z Porozumienia.

PAP/red./rz

Posłuchaj

„Po Słowie” - część druga „Po Słowie” - część pierwsza