3. dzień „Radia Koszalin na wakacjach”: odwiedzamy Aleję Mrówki Ćmawej i Czerwony Most w Polanowie
Przed nami kolejny dzień odkrywania tajemnic i uroków Wysoczyzny Polanowskiej. Dziś radiowa ekipa odwiedzi m.in. największe w Europie siedlisko mrówki ćmawej. Nasi dziennikarze wyruszą też szlakiem historii zabytkowego wiaduktu kolejowego

16:20 - podsumowanie trzeciego dnia wyprawy

Po dniu pełnym emocji nasza radiowa ekipa udała się na zasłużony wypoczynek. Dziś przedstawiła Państwu dwie perełki: architektoniczną - Czerwony Most w Polanowie oraz przyrodniczą - Aleję Mrówek imienia dr. inż. Tadeusza Podkówki.

Jarosław Rochowicz, podsumowując trzeci dzień naszej wyprawy na Ziemię Polanowską, zwrócił uwagę przyrodnicze atrakcje tego terenu: - W Nadleśnictwie Manowo można spotkać czarne bociany. Gniazda mają tutaj również orły bieliki. Pojawiają się też wilki i łosie. (...) Co ciekawe, fragment lasu, gdzie znajduje się odwiedzona przez nas aleja mrówek, zaatakowały korniki drukarze. Leśnicy montują pułapki na te owady, które zapełniają się szkodnikami w ciągu zaledwie kilku minut. To pokazuje, jak dużo jest korników na tym terenie.

Jarosław Rochowicz podsumował trzeci dzień wyprawy

14:45 - Aleja Mrówek imienia dr. inż. Tadeusza Podkówki

Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Koszalina znajduje się miejsce unikatowe na skalę Europy - Aleja Mrówek imienia dr. inż. Tadeusza Podkówki. Leśniczy nadleśnictwa Manowo Bartłomiej Bukowiecki opowiedział ekipie naszego radia, na czym polega wyjątkowość tego miejsca.

- Aleja rozciąga się na długości 5 i pół kilometra, a wzdłuż niej znajdują się mrowiska i kopce dwóch gatunków mrówek - rudnicy i mrówki ćmawej. Różnice między nimi są tak znikome, że ich właściwe rozpoznanie jest możliwe jedynie za pomocą mikroskopu - wyjaśnił leśniczy. - Odkrywcą tego miejsca jest dr Podkówka, dlatego jego imieniem uczczono tę aleję - dodał i zachęcił do zwiedzania alei oraz obserwowania zachowań mrówek.

Zwiedzenie całej trasy zajmuje ok. dwie godziny. Po drodze są dwie wiaty, gdzie będzie można się zrelaksować i odpocząć na łonie natury.

Polskie Radio Koszalin na wakacjach: Aleja Mrówek imienia dr. inż. Tadeusza Podkówki
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

12.40 - Czerwony Most

Ekipie Radia Koszalin na wakacjach udało się dotrzeć do Czerwonego Mostu w Polanowie. Prawdziwej perełki architektonicznej, która zdaniem naszych kolegów powinna być jedną z głównych atrakcji regionu.

- Czerwony Most użytkowany był zaledwie przez 20 lat - wybudowano go w 1916 roku, lecz linia kolejowa ruszyła przez niego dopiero w 1921 roku. W 1945 roku padł łupem Rosjan i został częściowo zniszczony. To metalowa konstrukcja zawieszona kilkadziesiąt metrów nad ziemią - prawdziwe arcydzieło architektoniczne. Naprawdę warto się tu wybrać, tylko po to, żeby to zobaczyć - powiedział Piotr Ostrowski.

- Byliśmy również w górnym biegu rzeki Grabowa - miejscu niezwykle malowniczym, gdzie obserwowaliśmy, jak dwa perkozy polują i próbują nawzajem zabrać sobie rybę - dodał prezes Polskiego Radia Koszalin.

Polskie Radio Koszalin na wakacjach: Czerwony Most
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

11.30 - Do naszych podróżników dołączył na chwilę... Sławomir Kamola

Nasz reporter w okolicach Polanowa przygotowywał interwencyjny materiał. Przy okazji podzielił się wrażeniami związanymi z tym regionem: - Dzięki projektowi „Radio Koszalin na wakacjach” odkrywam miejsca, do których warto się wybrać. Już kilka sobie odhaczyłem na mojej liście. Z okolic Polanowa najbardziej zaintrygowała mnie kolonia mrówek.

Do naszych podróżników dołączył na chwilę... Sławomir Kamola

Na terenie Nadleśnictwa Polanów, w okolicy miejscowości Kościernica, można natknąć się na prawdziwą przyrodniczą perełkę. Jest to skupisko mrówki ćmawej (blisko spokrewnionej z pospolicie spotykaną rudnicą), będące jedną z największych kolonii tego gatunku w Europie.

- Na powierzchni około 50 ha znajduje się aż 600 mrowisk, z których największe są wielkości samochodów osobowych. Planujemy je dziś zobaczyć - zapowiedział prezes Polskiego Radia Koszalin Piotr Ostrowski.

Kolejnym punktem, jaki odwiedzi nasza ekipa, będzie Czerwony Most w Polanowie.

- Są to pozostałości potężnego, stalowego wiaduktu zbudowanego w 1916 r. nad doliną rzeki Grabowej - wyjaśnił dziennikarz Jarosław Rochowicz. - Był używany do 1945 roku, wiodła nim linia kolejowa łącząca Polanów i Korzybie.

3. dzień „Radia Koszalin na wakacjach”
Czytaj więcej