2. dzień „Radia Koszalin na wakacjach”: korzystamy z uroków rzeki Grabowej i jeziora Trzcińskiego
Wtorek to drugi dzień 4-dniowej wyprawy Polskiego Radia Koszalin po regionie polanowskim. W czasie podróży chcemy pokazać wyjątkowe okolice znajdujące się nieopodal Koszalina, bo jak się okazuje - nie musimy wyjeżdżać za granicę, by dotrzeć do pięknych i ciekawych historycznie miejsc.

14.45 - Kościół w Wielinie

Wysoczyzna Polanowska to niezwykła kraina położona zaledwie 37 kilometrów od Koszalina. Jednym z jej atrakcji jest kościół w Wielinie.

- To absolutnie miejsce numer jeden do odwiedzenia w regionie polanowskim. Natrafiliśmy na nie w czasie naszej pierwszej wizyty w tej gminie. Znajduje się w nim przepiękny ołtarz z dębiny, z motywem winnicy - powiedział Jarosław Rochowicz.

Jak powiedział Piotr Ostrowski, to miejsce zachwyca: - Nie zdziwiłbym się, gdybym taki kościół napotkał w sercu Włoch, ale w Polanowie? Całość owiana jest też tajemnicą, bo do dziś nie wiadomo, kto jest autorem rzeźb.

Prawdopodobnie, jak twierdzą eksperci rody pomorskie, które były tamtych czasach bardzo zamożne, sprowadziły artystę z Toskanii, który na ich zamówienie wykonał wnętrze świątyni.

Kościół w Wielinie posiada zabytkowe wyposażenie z przełomu XVII/XVIII wiek - ołtarz główny, loża kolatorska, ambona. Wszystko wykonana z drewna, o bogatej ornamentyce figuralnej, roślinnej i architektonicznej.

Kościół w Wielinie

12.45 - Dolina Grabowa - obszar Natura 2000

W poszukiwaniu najlepszych łowisk, nasi dziennikarze zawitali nad jezioro Wielin i do Doliny Grabowej. Obszar ten jest chroniony przez program Natura 2000.

- Byliśmy w takiej głuszy, że nawet mimo wozu satelitarnego nie byliśmy w stanie nadawać. Dlatego przenieśliśmy się znad jeziora. Jesteśmy w otulinie obszaru Natura 2000 i stoimy przy wejściu do parku Doliny Grabowej. Niesamowite miejsce, rozlewiska, bagniska - przyroda nienaruszona od setek lat. Jest to dla nas kolejne odkrycie - powiedział Jarosław Rochowicz.

- Co ciekawe, są to źródła rzeki Grabowej, która ma 74 kilometry zanim ujdzie do rzeki Wieprzy. Jest tu naprawdę przepięknie. Przed nami tworzy się dywan pachnących ziół, obleganych przez motyle - dodał Piotr Ostrowski.

red./kc

Dolina Grabowej - obszar Natura 2000

8:45 - Rzeka Grabowa i jezioro Trzcińskie

Dzisiaj nasza radiowa ekipa spędzi dzień nad rzeką Grabową i nad jeziorem obojga nazw - Trzcińskim i Wielin. - Chcemy łowić ryby i mówić o smakach tego regionu - podkreślił redaktor Jarosław Rochowicz. - Mając tak piękne rzeki i wspaniałe jeziora, ryby są produktem kluczowym - dodał.

Nasi dziennikarze będą dziś wędkowali w miejscach, gdzie w ostatnim czasie odbywały się zawody na najlepszego wędkarza gminy Polanów. Zwycięzca rywalizacji po 4 godzinach łowienia osiągnął wynik 6 kilogramów - wędkarskie podium zagwarantowało mu 8 dorodnych leszczy.

Trzymamy kciuki za naszą radiową ekipę i liczymy na pobicie ostatniego rekordu!

Polskie Radio Koszalin na wakacjach: rzeka Grabowa, jezioro Trzcińskie
Czytaj więcej