fot. Jarosław Ryfun
„Radio Koszalin na wakacjach” to projekt naszej rozgłośni, w ramach którego już od kilku lat przedstawiamy najpiękniejsze i wyjątkowe miejsca na mapie regionu. Od poniedziałku nasi dziennikarze będą nadawać przez cztery dni z regionu Polanowa.

14:43 - Polanów

Nasza radiowa ekipa dotarła do Polanowa. Miasto jest przepięknie położone - wokół są wzgórza, lasy, rzeki i doliny. - Natura na wyciągnięcie ręki - mówili nasi dziennikarze.

Jeszcze w latach 30. XX wieku Polanów był niezwykle popularnym kurortem i miejscem wypoczynku. - Niestety, miasto w dużej mierze było zniszczone, a przestrzeń ta nie została jeszcze zagospodarowana. Dobrze, że nie powstała tutaj smutna architektura blokowisk, to miejsce czeka na swój czas - powiedział Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin.

- Ciekawy obrazek - niczym z sawanny - widzieliśmy w drodze do Polanowa. To stado 200 krów Limousine, które hodowane są w warunkach półdzikich, z możliwością bezstresowego przemieszczania. Wołowina z tego regionu eksportowana jest aż do Japonii - dodał Jarosław Rochowicz.

Ważnym elementem krajobrazu polanowskiej krainy są również liczne pasieki.

Polskie Radio Koszalin na wakacjach: Polanów
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Borkowo - cmentarzysko megalityczne sprzed 7 tysięcy lat

Celem projektu Polskiego Radia Koszalin jest przemieszczanie się po najciekawszych miejscach naszego regionu i zachęcanie do odwiedzania niebywałych i nierzadko - zaskakujących lokalizacji. Pierwszym punktem dzisiejszej podróży na naszej wakacyjnej mapie było miejsce niezwykłe, opisane szeroko przez badaczy i archeologów, lecz turystycznie słabo wypromowane. Nasi dziennikarze zatrzymali się we wsi Borkowo, gdzie znajduje się cmentarzysko megalityczne z okresu neolitu sprzed 7 tysięcy lat.

Piotr Ostrowski podkreślił, że najstarszy z grobowców przypomina brytyjskie Stonehenge: - To cmentarzysko jest o tyle atrakcyjne, że kolejne kultury tworzyły następne grobowce - jest ich tutaj aż 30, a znaleziska z tych miejsc można oglądać między innymi w muzeach w Koszalinie, Szczecinie czy Berlinie.

Cmentarzysko megalityczne w Borkowie jest miejscem unikatowym na skalę Europy. Jest najdalej na wschód wysuniętym grobowcem megalitycznym na naszym kontynencie, a jego historia jest zdecydowanie dłuższa niż historia piramid.

- Takie miejsca należy ze wszech miar promować. Zarówno Polacy, jak i zagraniczni turyści powinni się dowiedzieć, że w bliskiej odległości od morza znajdują się tak niezwykłe obiekty - podsumował Piotr Ostrowski.

Polskie Radio Koszalin na wakacjach: Borkowo, cmentarzysko megalityczne sprzed 7 tysięcy lat
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

W tym roku odwiedziliśmy już Kaszuby, a dokładnie okolice Bytowa. Teraz czas na odkrycie kolejnego ciekawego zakątka regionu - od dziś do czwartku będziemy w gminie Polanów. Przybliżymy Państwu jego zawiłą historię, wybierzemy się w miejsca popularne i te zupełnie przez wczasowiczów omijane.

- To obszar zachwycający turystycznie, a mimo to bardzo mało znany. Postaramy się pokazać Państwu wszystkie najciekawsze jego miejsca. Zawitamy do zamku w Kręgu, do Miastka i do przepięknych polanowskich lasów. Na pewno będziemy przecinać królową tego regionu, czyli rzekę Grabową. Wybierzemy się też na ryby - zapowiedział Jarosław Rochowicz.

Relacje z wakacyjnych podróży codziennie na naszej antenie i na portalu prk24.pl.

fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl