Sąd Apelacyjny w Szczecinie złagodził o dwa lata wyrok w sprawie Łukasza K. Mężczyzna zgwałcił 13-miesięczną dziewczynkę, która była pod jego opieką. Wyrok jest już prawomocny.

Jak poinformował Janusz Jaromin z Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, w czwartek zapadł wyrok apelacyjny w sprawie Łukasza K. Mężczyzna 3 grudnia 2020 roku został skazany w I instancji za gwałt na 13-miesięcznej dziewczynce na 14 lat więzienia.
- Sędzia uwzględnił częściowo apelację obrońcy oskarżonego i złagodził karę na 12 lat pozbawienia wolności – poinformował tvn24.pl Jaromin. Jednocześnie zaznaczył, że sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności i z tego powodu nie może udzielić informacji mediom o powodach złagodzenia wyroku.

Do przestępstwa doszło we wrześniu 2019 r. w miejscu zamieszkania Łukasza K. i jego rodziny – żony Kingi K. i dwojga ich dzieci. 13-miesięczna dziewczynka, córka sąsiadów, została powierzona opiece Kindze K. Kobieta miała pozostawić niemowlę na krótki czas ze swoim mężem. W toku śledztwa została oczyszczona z zarzutu narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia dziecka.

W śledztwie prokuratura sprawdzała też, czy Łukasz K. mógł dopuścić się przestępstw wobec dwojga swoich dzieci. Prok. Gąsiorowski 15 września 2020 r. poinformował PAP, że ta teza się nie potwierdziła.

Pokrzywdzoną 13-miesięczną dziewczynkę 11 września 2019 r. przywieźli do szpitala w Szczecinku rodzice dziecka. To szpital powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa na dziecku. Według informacji przekazanych dziennikarzom 13 września ubiegłego roku przez dyrektora ds. medycznych szpitala Marka Ogrodzińskiego wynikało, że w trakcie badania dziecka lekarz stwierdził obrażenia, co do których - po konsultacjach z ginekologiem i pediatrą - było podejrzenie, że uraz powstał „w wyniku czynu nierządnego”. Lekarze zdecydowali, że konieczne jest przetransportowanie dziecka do placówki o wyższej referencyjności, do Szczecina.

red.