fot. Mateusz Sienkiewicz
Od wtorku szpital MSWiA w Złocieńcu przyjmuje pacjentów, którzy wymagają opieki psychiatrycznej bądź psychologicznej po przejściu choroby COVID-19.

Na leczenie w ramach tego programu może liczyć pięćdziesiąt osób. Pierwsza pacjentka przyjechała z Wodzisławia Śląskiego. Jeszcze dziś przyjęte mają zostać kolejne osoby.

- Zainteresowanie rehabilitacją jest ogromne, bardzo wielu pacjentów po przebyciu zakażenia ma liczne problemy związane z nastrojem, zaburzeniem snu, utratą witalnością. Pacjencji muszą powrócić do zdrowia w sferze fizycznej i psychicznej, a tego nie można oddzielać, bo rehabilitacja będzie nieskuteczna. Nie leczymy narządu, ale człowieka - powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin dyrektor szpitala MSWiA w Złocieńcu dr Ewa Giza. - Pacjenci i ich rodziny dopytują o ofertę. Dosyłają dokumenty i ta nasza pula niebawem zostanie wyczerpana. W Polsce, dzięki zarządzeniu prezesa NFZ-etu, pojawią się nowe podmioty prowadzące rehabilitację pocovidową - dodała dr Giza.

Dyrektor szpitala MSWiA w Złocieńcu dodała, że każdy z uczestników turnusu objęty będzie indywidualnym tokiem rehabilitacji: - Pacjent musi mieć skierowanie od lekarza rodzinnego i wykonane podstawowe badania, m.in. EKG, morfologię, CRP oraz zdjęcie klatki piersiowej. Następnie ta osoba będzie obsługiwana przez zespół naszych fizjoterapeutów, pielęgniarzy, lekarza i psychologa.

W trakcie turnusu przewidziano specjalistyczne zajęcia rehabilitacyjne oraz aktywności na świeżym powietrzu. Dr Ewa Giza podkreśliła, że ważną część leczenia stanowić będzie stanowić także przywracanie pacjentów do formy psychicznej: - Covid-19 atakuje całego człowieka - jego psychikę, fizyczność, otoczenie i rodzinę. Powoduje wiele strat. Pojawiają się braki stabilności i przewidywalności, lęk oraz bezsenność.

Turnusy rehabilitacyjne w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu potrwają od trzech do sześciu tygodni. Leczenie jest w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

O rozpoczęciu prowadzenia rehabilitacji pocovidowej w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu poinformował podczas sobotniej konferencji prasowej Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości: - W czasie pandemii wiele osób odczuwa niepokoje, zaburzenia związane z poczuciem bezpieczeństwa. To rodzi konsekwencje zdrowotne o charakterze psychologicznym i neurologicznym. (...) Dlatego eksperci skupieni wokół dr Ewy Gizy opracowali innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej osób, które potrzebują wsparcia psychologicznego, psychiatrycznego i neurologicznego. Został on przedstawiony w MSWiA i przez nasze ministerstwo przyjęty.

Pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacji dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, powstał we wrześniu w ubiegłego roku w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. Na leczenie w ramach tego programu przyjęto dotąd około 700 osób. MSWiA poinformowało również, że polscy lekarze i naukowcy uczestniczą w badaniach nad tym, jakie mogą być długotrwałe powikłania po COVID-19.

Wkrótce program rehabilitacji pocovidowej w Zachodniopomorskiem zostanie rozszerzony o miejsca w Połczynie-Zdroju, Białogardzie, Dąbkach, Międzywodziu, Świnuoujściu i Szczecinie.

red./ms/mt/rz/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

dr Ewa Giza, dyrektor Szpitala MSWiA w Złocieńcu