fot. PAP/Tomasz Gzell
Wiceszef MSWiA i koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości poinformował podczas sobotniej konferencji prasowej, że w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu prowadzona będzie rehabilitacja pocovidowa, ukierunkowana na aspekty psychologiczne i neurologiczne.

- W czasie pandemii wiele osób odczuwa niepokoje, zaburzenia związane z poczuciem bezpieczeństwa. To rodzi konsekwencje zdrowotne o charakterze psychologicznym i neurologicznym. Jak wskazują eksperci, dolegliwości tej natury pojawiają się także u osób, które przechorowały już Covid-19 - powiedział Paweł Szefernaker. - Odpowiedzialni politycy muszą odpowiadać na wyzwania, które się pojawiają, a takimi są choroby na tle psychicznym, które pandemia Covid-19 jeszcze wzmocniła. Dlatego eksperci skupieni wokół pani doktor Ewy Gizy, dyrektor Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Złocieńcu, opracowali innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej osób, które potrzebują wsparcia psychologicznego, psychiatrycznego i neurologicznego. Został on przedstawiony w MSWiA i przez nasze ministerstwo przyjęty - dodał.

Przedstawiciel ziemi koszalińskiej w rządzie zapowiedział, że pocovidowa rehabilitacja psychologiczno-psychiatryczna prowadzona będzie w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu w Zachoniodniopomorskiem: - Już 1 maja do tej placówki będą mogli trafić pierwsi pacjenci. Szpital jest położony na Pojezierzu Drawskim, w pięknym otoczeniu przyrody. To będzie sprzyjać rehabilitacji. Na początku dostępnych będzie 50 miejsc. Mam nadzieję, że to będzie pierwszy krok dla całej polskiej służby zdrowia.

Paweł Szefernaker podziękował za zaangażowanie w utworzeniu tego projektu posłowi Czesławowi Hocowi, a za przychylność dla tej inicjatywy - szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu i ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu.

Program rehabilitacji opracowali specjaliści ze szpitala MSWiA w Złocieńcu pod przewodnictwem dr Ewy Gizy, dyrektorki placówki.

- To kompleksowy program ukierunkowany na aspekty psychiczne, ale obejmujący także zagadnienia somatyczne, kardiologiczne, neurologiczne czy pulmonologiczne - wyjaśniała doktor Ewa Giza. - Mamy doświadczenie, mamy odpowiedni sprzęt oraz wiedzę. Każdy przypadek będzie rozpatrywany w sposób indywidualny. Pacjentami zajmować się będą m.in. psychologowie i pielęgniarki koordynujące. Program konsultowany był m.in. z profesorem Janem Szczegielniakiem oraz dyrektorem Mariuszem Grochowskim ze Szpitala MSWiA w Głuchołazach, gdzie wdrożono rehabilitację pocovidową już we wrześniu zeszłego roku. Dzięki temu mamy pewność, że nasz sposób myślenia jest właściwy - dodała.

Z nowego rodzaju rehabilitacji skorzystać będzie mogła każda osoba skierowana przez lekarza. Jak zapowiedziała doktor Ewa Giza, będzie ona trwała - w zależności od potrzeb pacjenta - od 21 dni do nawet 4-6 tygodni.

Szpital MSWIA w Złocieńcu będzie pierwszą placówką prowadzącą ten rodzaj rehabilitacji pocovidowej. Chęć jej wdrożenia zgłosiło jednak już kolejnych 10 placówek, m.in. duże sanatorium w Sopocie.

red./ar/kc