Fot. Mariusz Wolański i Marcin Łukasz
Dwa lata temu gmina Ostrowice w województwie zachodniopomorskim utraciła płynność finansową, zbankrutowała i została podzielona pomiędzy samorządy Drawska Pomorskiego i Złocieńca.

Dla obu samorządów zagospodarowanie gminy i zabezpieczenie potrzeb mieszkańców było nie lada wyzwaniem, mimo realnej pomocy rządowej.

- Na terenie Ostrowic musieliśmy się zmierzyć, z kilkoma rzeczami, o których nie mieliśmy pojęcia jak np. fakt, że w niektórych miejscowościach od lat nie ma wody. I nie chodzi tu o wodociąg, ale o to, że w ogóle tam nie było wody nawet studni - powiedział Krzysztof Czerwiński, burmistrz Drawska Pomorskiego. - Wszystkie problemy staramy się rozwiązywać  na bieżąco - dodał.

- Myślę, że jesteśmy na rozruchy – stwierdził Krzysztof Zacharzewski, burmistrz Złocieńca. - Nie da się ukryć, że tereny po byłej gminie Ostrowice są jeszcze na etapie organizacyjnym a wsparcie, na jakie mogą liczyć, to jest głaskanie problemów i też walka z tymi najtrudniejszymi, najgorszymi.

Dziś w Drawsku Pomorskim odbyło się spotkanie samorządowców Drawska Pomorskiego i Złocieńca z wicewojewodą Markiem Suboczem oraz posłem PiS Czesławem Hocem, na którym podsumowano dotychczasowe działania.

- Długo oczekiwana decyzja, ale dobrze, że to się stało. Teraz należałoby wesprzeć burmistrzów, szczególnie w takich proceduralnych rzeczach jak geodezja i jak dokumentacja – stwierdził w czasie spotkania Mariusz Nagórski, wicestarosta Drawski.

- Mamy wstępną ocenę i nie jest ona zła – podkreślił  Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Mam jednak doświadczenie i praktykę, że co innego jest na papierze a co innego na miejscu. Dlatego chcemy skonfrontować  dokumenty z rzeczywistością – wyjaśnił.

Po spotkaniu  uczestnicy udali się do Ostrowic na wizję lokalną, gdzie odwiedzili między innymi prężnie działającą Ochotniczą Straż Pożarną oraz nowy komisariat policji.

O swoich wrażeniach z obecnej sytuacji na terenie byłej gminy opowiedzieli naszemu dziennikarzowi również jej mieszkańcy.

Więcej w materiale Mariusza Wolańskiego.

mw/kc

Posłuchaj

Samorządowcy oraz poseł Czesław Hoc Mieszkańcy Ostrowic