fot. pixabay.com
Z pojazdu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sławnie skorzystać będą mogli seniorzy i osoby niepełnosprawne.

- To projekt dla osób, które ukończyły 18 lat i są niepełnosprawne lub ich mobilność jest ograniczona i wymagają wsparcia drugiej osoby. Dlatego, jeśli ktoś będzie miał problem z poruszaniem się np. o kulach lub na wózku inwalidzkim, to będzie mógł korzystać dodatkowo z pomocy naszego mobilnego asystenta osoby wykluczonej - wyjaśnia Beata Cieśla, pełniąca obowiązku kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sławnie.

Z taksówki będzie można skorzystać nie tylko w przypadku konieczności dostania się do przychodni. - Chodzi nam też o aktywizację społeczną starszych osób. Moim zdaniem każdy wyjazd, który przybliża je do ludzi jest uzasadniony. Mogą to być: załatwienie sprawy w urzędzie, zakup leków, wyjazd do kina, czy teatru. Za chwilę też uruchamiamy Klub Seniora w Żukowie i tam też będziemy dowozić seniorów - mówi Ryszard Stachowiak, wójt gminy Sławno.

Taksówkę można zamówić pod numerem 59 810 03 00. - Kierowca będzie miał numer telefonu do mieszkańca i będzie się z nim komunikował. To da komfort, jakiego żadna komunikacja publiczna nie zapewni. Ruszamy w poniedziałek, ale już czekamy na zgłoszenia. Mamy zaplanowane półtora etatu dla kierowcy, po to, aby móc również działać popołudniami oraz w weekendy, jeśli będzie taka potrzeba - zapewnia Ryszard Stachowiak.

Projekt przewiduje, że dla osób, których dochód na osobę nie przekracza 1051 zł (dla osób samotnie gospodarujących) oraz 792 zł (dla rodzin wieloosobowych) taksówka jest darmowa. - Dla pozostałych ustaliliśmy, że na terenie gminy i miasta Sławna będzie pobierany ryczałt wysokości 2,5 zł za jazdę w jedną stronę, czyli w dwie strony będzie to 5 zł. Wyjazdy poza teren gminy to koszt 15 groszy za kilometr - dodaje wójt gminy Sławno.

Gmina otrzymała na uruchomienie społecznej taksówki ponad 500 tysięcy złotych w ramach konkursu koordynowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Za te pieniądze kupiony został m.in. bus wyposażony w windę i inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

ap/kc

Posłuchaj

materiał Anny Popławskiej