Tarcza Finansowa 2.0 działa od 15 stycznia. Jest skierowana do mikro, małych i średnich firm. Subwencja będzie bezzwrotna po spełnieniu określonych warunków. Wnioski o wsparcie przedsiębiorcy mogą składać do końca lutego przez internetowe serwisy transakcyjne kilkunastu banków.

Samorządowcy z gmin nadmorskich w obronie przedsiębiorców, ale i własnych miast i gmin w minionym tygodniu pojawili się  na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Jako gospodarze miejscowości typowo turystycznych zaapelowali do parlamentarzystów o pomoc nie tylko dla branży turystycznej, ale dla większości przedsiębiorców prowadzących w tym regionie mniejszy, czy większy biznes.

Materiał Renaty Pacholczyk

Hotele zdecydowanie odczuły tzw. zamknięcie. Wszyscy narzekają na ogromny spadek dochodów i liczą straty. Można powiedzieć, że zarządzający tymi obiektami nie oczekują pomocy rządowej - oni chcą po prostu działać.

Sprawdziliśmy, jak radzi sobie pięciogwiazdkowy Hotel Lubicz w Ustce. Tu, jak podkreśla prezes Łukasz de Lubicz - Szeliski przetrwanie było możliwe między innymi dzięki wcześniej prowadzonej bardzo rozsądnej gospodarce.

Materiał Renaty Pacholczyk

Przedsiębiorcy pominięci w tarczach wystosowali petycję o dokonanie zmian w przepisach i objęcie ich rekompensatami. W trakcie konferencji rzecznik małych i średnich przedsiębiorców - Adam Abramowicz zapowiedział, że pojawiło się w tej kwestii zielone światło.

Materiał Tomasza Trana

„Podobnie jak w pierwszej Tarczy Finansowej PFR dla MŚP 1.0, wsparcie będzie udzielane szybko, w prosty i bezpieczny sposób za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej 17 banków komercyjnych i większości spółdzielczych. Przewidziana pula subwencji dla Mikrofirm wynosi 6,5 mld zł, tak jak dla sektora MŚP, gdzie kwota wsparcia to również 6,5 mld zł. Dodatkowo najbardziej poszkodowane branże mają możliwość umorzenia pełnej kwoty subwencji uzyskanej z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP 1.0 bez konieczności spełnienia warunku o utrzymaniu stanu zatrudnienia. Szacowana kwota umorzenia wyniesie ok. 7 mld zł. W rezultacie Mikrofirmy oraz MŚP, zakwalifikowane to Tarczy Finansowej PFR dla MŚP 2.0, mogą otrzymać łącznie 20 mld zł. Dla dużych przedsiębiorstw, ze wszystkich branż wymagających wsparcia w związku z pandemią, przeznaczona jest Tarcza dla Dużych Firm o wartości do ok. 20 mld zł, która oczekuje na notyfikację Komisji Europejskiej” - informuje Polski Fundusz Rozwoju.

kk/aś