fot. MSWiA
Dzięki współpracy wiceszefa MSWiA, koszalińskiego posła Pawła Szefernakera oraz burmistrza Sławna Krzysztofa Frankensteina zapadła decyzja o zmianie obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Sławnie. Oznacza to, że po ponad 20 latach mieszkańcy m.in. Darłowa, gmin Darłowo i Malechowo będą mogli właśnie w nim załatwić swoje prawne sprawy.

- Bardzo się cieszę z tej decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości. Umożliwia ona dokończenie reformy administracyjnej z 1999 roku, z korzyścią dla powiatu sławieńskiego. Teraz on, podobnie jak to ma miejsce w innych powiatach, będzie miał swój sąd rejonowy obejmujący właściwością teren całego powiatu - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin wiceminister Paweł Szefernaker. - Dziś część mieszkańców powiatu, m.in. Darłowa i Malechowa musi załatwiać swoje sprawy w sądach poza Sławnem. Dlatego ta zmiana była wyczekiwana od wielu lat. Warunki lokalowe sądowi zapewni burmistrz Sławna - dodał.

Decyzję potwierdza Anna Dalkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, która w oficjalnym piśmie do koszalińskiego polityka napisała: „W związku z pana inicjatywą oraz po niezbędnych analizach, z upoważnienia ministra sprawiedliwości podjęłam decyzję o wszczęciu prac legislacyjnych i organizacyjnych w kierunku przeprowadzenia postulowanej reorganizacji”.

Burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz podkreśla, że zmiana właściwości miejscowej Sądu Rejonowego w Sławnie była bardzo potrzebna i wyczekiwana: - To bardzo dobra wiadomość. Fakt, że wszyscy mieszkańcy będą mieć sąd w Sławnie, wzmacnia powiat, a o to nam wszystkim chodzi.

Wójt gminy Darłowo Radosław Głażewski zaznacza, że dzięki zmianie mieszkańcy nie będą musieli daleko jeździć, aby rozwiązać swoje prawne problemy: - To ułatwienie dla mieszkańców mojej gminy, ponieważ sąd będą mieli dużo bliżej. W tych trudnych czasach nie bez znaczenia są także oszczędności związane z krótszym przejazdem.

Burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein dodaje, że mieszkańcy powiatu czekali na tę decyzję Ministerstwa Sprawiedliwości ponad 20 lat: - To dla nas historyczna wiadomość, bo czekaliśmy na nią od 1999 roku, gdy wdrażano reformę administracyjną. To duże ułatwienie dla mieszkańców oraz wzmocnienie instytucjonalne powiatu i Sławna.

Sąd Rejonowy siedzibę będzie mieć w jednym z trzech budynków przy ulicy Kossaka 31, w których mieściła się wcześniej Szkoła Podstawowa nr 1. W ostatnim czasie sławieński samorząd otrzymał trzy miliony złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przebudowę i przystosowanie tych budynków. Projekt zakłada ich termomodernizację oraz stworzenie w tym miejscu obiektów użyteczności publicznej. Obok sądu w budynkach byłej szkoły znajdować się będą świetlica osiedlowa oraz przychodnia lekarska.
ak/ar

Posłuchaj

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS-u Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna