fot. pixabay.com
Warto o niej rozmawiać i wiedzieć, co obecnie najbardziej interesuje artystów.

Rolę galerii sztuki współczesnej przyjęły w Białogardzie dwie sale: Hall Główny CKiSE oraz Izba Tradycji Regionalne BBP. W tej ostatniej można obecnie oglądać wystawę prac z Muzeum Rybki - kolekcji powstałej dzięki uczestnikom spotkań artystów, realizowanych od lat na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Katarzyna Kużel rozmawiała z Marcinem Pierzchlińskim - poetą, a także pracownikiem Białogardzkiej Biblioteki Publicznej im. Karola Estreichera o tym, jak on widzi rolę sztuki współczesnej w rozwoju niewielkich miast, jak na przykład Białogard i co jest w tej dziedzinie istotnego.

rozmowa Katarzyny Kużel z Marcinem Pierzchlińskim

Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu powstała w 1988 roku w najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach ratusza. Było to dzieło życia Jerzego i Adeli Ściesińskich i czas rozwoju galerii. W 2002 roku konkurs na dyrektora wygrywa młody artysta-malarz Dariusz Kaleta i stawia wysoką poprzeczkę organizowanym wystawom.

Galeria staje się opiniotwórcza i notowana w rankingach wystawienniczych. Jednak w roku 2008 władze samorządowe, kierując się rachunkiem ekonomicznym, degradują placówkę i włączają ją w struktury Regionalnego Centrum Kultury. Galeria traci impet, a po świetnych czasach pozostaje jej nazwa założycieli państwa Ściesińskich.

Obecnie galeria zachowuje poziom ze względu na postać kierującego jej pracą aktywnego artysty-malarza Dariusza Kalety i bardziej utożsamiana jest z jego postacią niż z kołobrzeskim środowiskiem artystycznym.

O to, jak Dariusz Kaleta definiuje sztukę współczesną oraz jaki jest jej odbiór w Kołobrzegu, zapytał Jarosław Banaś.

rozmowa Jarosława Banasia z Dariuszem Kaletą

W czasie wakacji nie brakuje okazji, by spotkać się ze sztuką współczesną. Takim przykładem może być festiwal ArtPiknik - impreza, która po raz siódmy odbyła się w przestrzeni Szczecinka. Mateusz Sienkiewicz podpytywał artystów o to, jaka jest dziś „sztuka współczesna”.

rozmowa Mateusza Sienkiewicza z artystami