fot. PRK24
Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało, że uroczysty ingres bp. Zielińskiego odbędzie się w sobotę, 4 marca - we wspomnienie św. Kazimierza Królewicza, o godz. 11.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński, który od 10 marca 2022 roku pełnił tę posługę.

Biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy, jest nominowany, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu. Jego funkcja różni się jednak tym, że posiada prawo następstwa oraz ma specjalne kompetencje. Koadiutor obejmuje diecezję z chwilą, gdy urzędujący biskup diecezjalny ustąpi z funkcji, czyli przejdzie na emeryturę lub umrze.

„Przyjmujemy go z otwartością, by, zgodnie z jego zawołaniem biskupim „Aby byli jedno”, stając na czele diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej mógł w duchu jedności owocnie jej służyć” - napisał w komunikacie wydanym po ogłoszeniu papieskiej decyzji biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko.

Nowo mianowany bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. Ma 58 lat. Pochodzi z ziemi gdańskiej. Jest doktorem socjologii. Przez trzydzieści lat pracował w archidiecezji gdańskiej jako wikariusz, wykładowca seminarium, pracownik kurii, proboszcz, a następnie biskup pomocniczy. Święcenia biskupie przyjął 24 października 2015 roku w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Jego zawołanie biskupie: „Ut unum sint” oznacza: „Aby byli jedno” (J 17, 21).

PAP/aj