fot. Tomasz Tran/prk24

W ruch poszły grabie, a worki na śmieci szybko się zapełniały. Tradycyjnie, w maju mieszkańcy gminy Manowo, członkowie PTTK Bonin, dzieci ze szkoły w Rosowie oraz koszalińscy archeolodzy wspólnie sprzątają rezerwat archeologiczny w Grzybnicy koło Koszalina.

Jak zaznacza dr Andrzej Kasprzak z Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie dzięki tej corocznej akcji sprzątania rezerwat jest zachowany w bardzo dobrym stanie. A pracy nie jest mało. - Całe stanowisko położone jest w lesie. Zatem w każdym sezonie te widowiskowe konstrukcje kamienne są przykryte igliwiem, trochę zarastają. To wszystko trzeba usunąć, zebrać śmieci, które zawsze się tutaj zbiorą - wymienia.

Co roku udział w sprzątaniu rezerwatu biorą członkowie PTTK Bonin. Jak podkreśla jedna z jego członkiń, Bogumiła Wasilewska, taka praca to czysta przyjemność. - To jest relaks i jednocześnie świadomość, że się coś dobrego zrobiło - dodaje.

Akcja sprzątania rezerwatu ma ponad trzydziestoletnią tradycję.

Kamienne Kręgi były nie tylko cmentarzyskiem, ale również miejscem organizowania najważniejszych wydarzeń dla społeczności, wieców czy narad. Leżą one na szlaku wielu wycieczek turystów, nie tylko z Polski. Rezerwat Archeologiczny powstał 39 lat temu.

tt/zas

fot. Tomasz Tran/prk24
fot. Tomasz Tran/prk24
fot. Tomasz Tran/prk24

Posłuchaj

Bogumiła Wasilewska, PTTK Bonin dr Andrzej Kasprzak, Muzeum w Koszalinie