fot. wikimedia.org/ Ferdziu
Do stolicy przyjadą osoby polskiego pochodzenia m.in: ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Białorusi czy Niemiec. Pod hasłem „Strategia dla Polski ponad podziałami” będą dyskutowali o najważniejszych sprawach dla Polski i polskich emigrantów - w tym o gospodarce, reformie edukacji czy programie „Mieszkanie Plus”.

Stefan Hambura, prezes stowarzyszenia Światowy Kongres Polaków podkreśla, że inicjatywa skierowana jest do Polaków mieszkających w Polsce i na całym świecie. Jak powiedział - To łącznie ponad 60 milionów osób, ta grupa do tej pory nie współpracowała, była dzielona na „Polaków” i „Polonię”. A my uważamy, że wszyscy jesteśmy razem.

Doktor Krystyna Krzekotowska, wiceprezes stowarzyszenia zwraca uwagę, że do tej pory w historii miało miejsce tylko jedno tego typu wydarzenie, Światowy Zjazd Polaków w 1929 roku pod patronatem marszałka Senatu. - My zrobiliśmy to społecznymi siłami. Dlatego jest to takie interesujące, że tyle ludzi się zgłosiło spontanicznie do pomocy i że udało się to zorganizować siłami społecznymi.

Organizatorzy kongresu chcą też przedstawić prezydentowi propozycję, by w przyszłości dwudziestu senatorów było wybieranych z okręgów zagranicznych. W ten sposób, ich zdaniem, Polacy mieszkający za granicą mieliby w parlamencie reprezentantów zabiegających o ich sprawy.

I Światowy Kongres Polaków rozpocznie się w piątek po godzinie 10.00 w Zamku Królewskim i potrwa do popołudnia. Kolejne edycje Kongresu mają się odbywać cyklicznie, w różnych częściach świata.

IAR/ds