Prezydent Piły Beata Dudzińska podkreśliła, że pilanie już nieraz udowodnili, że chcą i potrafią pomagać. I tak zapewne będzie i tym razem: - Skala szkód na południu Polski jest tak duża, że mieszkańcy sami sobie z nią nie poradzą. Dlatego ruszamy z pomocą. Staramy się to zrobić w sposób przemyślany, tak by nasza pomoc była odpowiedzią na zapotrzebowanie.
Potrzebne są m.in. artykuły żywnościowe: woda butelkowana, napoje, napoje izotoniczne, konserwy, kawa, herbata i produkty suche z długą datą ważności. Jak mówi prezes Pilskiego Banku Żywności Mieczysław Augustyn - za kilka dni ruszy zbiórka żywności w marketach w Pile i regionie, ale Bank przekaże na południe Polski także artykuły ze swoich magazynów: - W większości dostarczymy te produkty do banków żywności w Opolu i we Wrocławiu. Prawdopodobnie na potrzeby powodzian uruchomimy też ogromną pulę żywności, która już jest w magazynach banku, a pochodzi z unijnego programu wsparcia osób potrzebujących.
Jak mówi Monika Kwiatkowska-Świgoń, wiceprezes OSP Ratownictwo Wodne z Piły, w wielu dotkniętych powodzią miejscowościach woda w kranach nie nadaje się do picia, stąd priorytetem jest woda butelkowana: - Jestem w kontakcie z osobą ze sztabu kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Kłodzku. Stąd wiem, że woda z kranów m.in. w tym mieście i okolicach jest niezdatna do picia. Dostarczenie wody butelkowanej jest więc na tę chwilę priorytetem. Ważne są też środki czystości.
Pierwszy transport z darami dla powodzian ma wyjechać z Piły za kilka dni. Pomoc w dowiezieniu ich do celu zadeklarowali już pilscy przedsiębiorcy.
Zbierane są:
- artykuły higieniczne: ręczniki jednorazowe, środki czystości, papier toaletowy,
- żywność: przede wszystkim woda butelkowana, napoje, napoje izotoniczne, konserwy, kawa, herbata, produkty suche z długą datą ważności,
- koce NRC, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Punkty prowadzące zbiórkę:
- Remiza OSP Ratownictwo Wodne, ul. Wieniawskiego 4, czynny w godzinach 16:00-20:00,
- Urząd Miasta Piły, Plac Staszica 10, czynny w godzinach, 7:30-15:30,
- Regionalne Centrum Kultury w Pile, Plac Staszica 1, czynne w godzinach, 8:00-20:00,
- Klub Seniora w Pile, ul. Bydgoska 68, czynny w godzinach, 8:00-20:00,
- Targowiska Miejskie, przy wejściach głównych, ul. Rynkowa i ul. Ludowa, czynne w godzinach, 7:30-15:30,
- Straż Miejska Piła, ul. Zygmunta Starego 1, Dworzec PKP, 1 piętro, czynne całodobowo,
- Wszystkie miejskie szkoły, przedszkola i żłobki w czasie działania placówek,
- Starostwo Powiatowe w Pile i Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Oddział w Pile, al. Niepodległości 33/35, czynne w godzinach 8:00-15:00,
- Wszystkie szkoły i placówki prowadzone przez Powiat Pilski w czasie działania placówek,
- Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile, ul. Gen. Sikorskiego 19, czynny w godzinach 7:30-15:30,
- Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Okrzei 9, czynny: poniedziałek, piątek: 9.00-15.00, wtorek, środa, czwartek: 9.00-19.00.
pg/ar