Jak informuje Jakub Łuczywo z Fundacji Gdańskiej, wśród jednostek, które przypłyną do Gdańska, znajdą się m.in. s/y Minerva, s/y Joanna Saturna, s/v Brabander, s/y Loth Lorien oraz polski flagowy żaglowiec miejski sts Generał Zaruski. Organizatorzy zaplanowali 125 trzygodzinnych biletowanych rejsów po Zatoce Gdańskiej, w których udział będzie mogło wziąć łącznie ponad 3,6 tys. osób.
Oficjalne otwarcie wydarzenia nastąpi w piątek, 21 sierpnia o godz. 20.00 na Ołowiance. Zostanie ono poprzedzone próbą pobicia rekordu w liczbie osób wspólnie śpiewających utwór „Morze, nasze morze”. O godz. 21.40 w rejonie napisu „Gdańsk” odbędzie się pokaz flyboardu.
Kluczowym elementem programu będzie sobotnia Parada Żaglowców. Około godz. 11.00 jednostki wyruszą z rejonu Zielonej Latarni w Nowym Porcie i przepłyną wzdłuż wybrzeża przez Brzeźno do Jelitkowa. Głównym miejscem obserwacji z profesjonalnym komentarzem i transmisją na żywo będzie molo w Brzeźnie.
Zlotowi towarzyszyć będzie 27. Międzynarodowy Festiwal „Szanty Pod Żurawiem” z udziałem 33 zespołów, w tym m.in. EKT Gdynia, Sąsiedzi i Atlantyda. Koncerty będą odbywać się na dwóch scenach: Poręba Stage na Ołowiance oraz Neptun Stage na Długim Targu przed Dworem Artusa.
Program dopełnią liczne atrakcje na lądzie. Na Targu Rybnym od piątku do niedzieli działać będzie Strefa Małego Baltica z warsztatami żeglarskimi dla dzieci. W sobotę przy ul. Wiosny Ludów i Wapienniczej Strefa Rekonstrukcji zaprezentuje pokazy artyleryjskie oraz inscenizację bitwy morskiej. Z kolei do niedzieli w godzinach 21–22 na Gdańskim Żurawiu będzie można oglądać trzyminutowe projekcje mappingowe.
Wstęp na teren wydarzenia jest bezpłatny. Płatne pozostają bilety na rejsy żaglowcami, które są dostępne w sprzedaży internetowej.
PAP