
We wtorek po południu rząd rozpoczął posiedzenie. Zajmie się m.in. projektem noweli Karty Nauczyciela zakładającym m.in. krótsze zatrudnienie na czas określony nauczyciela początkującego. Omówi też propozycję dotyczącą pobierania przez dzieci tzw. emerytury olimpijskiej po zmarłym rodzicu.
W przygotowanym przez MEN projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela zaproponowano m.in. skrócenie okresu zatrudnienia nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje, ale nieposiadającego stopnia awansu zawodowego, na podstawie umowy o pracę na czas określony z dwóch lat szkolnych do jednego roku szkolnego oraz zmiany dostosowujące w zakresie oceny pracy i awansu zawodowego. Projekt zawiera też zapisy doprecyzowujące obowiązki mentora.
Ministrowie zajmą się również innymi zmianami w Karcie Nauczyciela, mającymi charakter deregulacyjny. Chodzi o możliwość prowadzenia zajęć bezpośrednio z uczniami do 9 godzin tygodniowo w niepublicznych przedszkolach i szkołach przez nauczycieli specjalistów, m.in. pedagogów i psychologów, na innej podstawie niż umowa o pracę.
Inną zmianą przygotowaną przez MEN jest projekt nowelizacji Prawa oświatowego, który rozszerza zakres stosowania zatrudnienia w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć tam prowadzonych. Obecnie ustawa przewiduje możliwość zatrudnienia takiej osoby wyłącznie do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania dzieci, a nie do zajęć wychowania przedszkolnego, w trakcie których jest realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego.
Rząd zajmie się również przygotowanym w resorcie sportu projektem przewidującym możliwość pobierania przez dzieci tzw. emerytury olimpijskiej po zmarłym rodzicu - obecnie ustawa o sporcie nie pozwala na takie rozwiązanie. Projekt figurował już w porządku posiedzenia rządu trzy tygodnie temu, 17 czerwca.
W porządku wtorkowych obrad jest też przygotowany przez resort rodziny i pracy projekt zrównujący sytuację świadczeniobiorców, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009-2019 z tymi, którym przyznano świadczenie w kolejnych latach. Projekt ustawy przewiduje propozycję nowej metody obliczania kwartalnych wskaźników waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie oraz kapitału początkowego, której celem będzie zniesienie sezonowości przy ustalaniu wysokości emerytur i wyeliminowanie obecnie funkcjonujących mniej lub bardziej korzystnych miesięcy przejścia na emeryturę.
PAP/aś
