fot. Katarzyna Chybowska (Polskie Radio Koszalin)
Fundacja Zdążyć z Miłością podsumowała tegoroczną, drugą edycję programu "Koszalińska szkoła przyjazna dla autyzmu." W jego ramach uczniowie i nauczyciele mogą spotkać się z osobą w spektrum autyzmu. Tym razem do współpracy udało się zaprosić aż 19 szkół.

Prelekcje prowadzone m.in. przez Kacpra Rudaka przybliżają świat osób z ukrytymi niepełnosprawnościami: - U osób w spektrum są niewidoczne dla innych problemy, jak zaburzenia w kontaktach międzyludzkich czy problemy z emocjami. Dlatego powinniśmy o tym mówić. To temat tak samo ważny temat jak ułamki na matematyce czy wypracowania na języku polskim.

Fundacja Zdążyć z Miłością przypomniała również o akcji "Niebieska skrzyneczka zaufania". Specjalne skrzynki zawisły w tym roku w 15 szkołach w Koszalinie.

Dorota Boroń-Jagodzińska, pedagog socjalna, wicedyrektorka Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Koszalinie poinformowała, że już kilkanaście osób zgłosiło swoje problemy czy zasygnalizowało, że coś niedobrego dzieje się z kolegą: - W szkole młodzież bardzo często przyjmuje maskę, że wszystko jest w porządku i że ze wszystkim sobie radzą. Pod nią kryje się coś, co jeżeli nie będzie wcześnie rozpoznane i wsparte, może mieć swój tragiczny koniec.

W przyszłym roku w ramach "Koszalińska szkoła przyjazna dla autyzmu" w prelekcjach będą mogli wziąć udział także rodzice.

kch/jr

Posłuchaj

Dorota Boroń-Jagodzińska pedagog socjalna wicedyrektorka powiatowej poradni psychologiczno-pedagogicznej:
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Kacper Rudak - prowadzący prelekcje:
  • 00:00:00 | 00:00:00
::