fot. Jarosław Rochowicz / Polskie Radio Koszalin

14 pełnometrażowych debiutów fabularnych, 12 dokumentów, 73 krótkie formy i sześć ekranizacji teatralnych - tyle produkcji zostanie zaprezentowanych w ramach czterech konkursów tegorocznego Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Pokazy filmowe rozpoczęły się dziś przed południem, a na wieczór zaplanowano uroczystą galę otwarcia. W tym roku o główną nagrodę - Wielkiego Jantara - powalczy 14 filmów w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych oraz 12 dokumentów w Konkursie Debiutów Dokumentalnych.

- Łącznie do konkursu zgłoszono blisko 400 filmów - mówiła dyrektor programowa festiwalu Anna Serdiukow. - Padł rekord, jeśli chodzi o pełnometrażowe debiuty dokumentalne - przysłano ich prawie 40, spośród których wybraliśmy 12. Jak co roku, najwięcej zgłoszeń napłynęło w kategorii krótkiego metrażu, bo to właśnie ten konkurs stanowi „serce” festiwalu.

Festiwal to nie tylko filmy - przypomina producentka festiwalu „Młodzi i Film” Monika Modła: - W programie znalazły się również warsztaty branżowe, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami oraz koncerty.

W tym roku pojawi się również festiwalowe miasteczko, które ruszy już w środę przed koszalińskim amfiteatrem. - Na miejscu powstanie specjalna scena festiwalowa, na której Agnieszka Matan będzie poprowadzić rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Wśród artystów, którzy pojawią się na scenie, znajdą się m.in. Sebastian Fabijański oraz zespół Błoto.

„Młodzi i Film” potrwa do niedzieli, 15 czerwca. Zwycięzców poznamy dzień wcześniej - podczas sobotniej gali finałowej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak przed wejściem należy odebrać darmową wejściówkę.

kch/lp

Posłuchaj

Monika Modła, producentka Festiwalu „Młodzi i Film” Anna Serdiukow, dyrektor programowa Festiwalu „Młodzi i Film”