fot. Jarosław Banaś/Polskie Radio Koszalin

Zaproszenie redaktora Jarosława Banasia do debaty przyjęli radni: Aneta Cieślicka (Koalicja Obywatelska), Bartosz Bieńkowski (Prawo i Sprawiedliwość), Jacek Woźniak (Wspólnota Samorządowa) ekspert dr Mariusz Miedziński z Uniwersytetu Pomorskiego.

Dyskutowano wyniki niedawnej kampanii prezydenckiej, analizując rozbieżności w głosowaniu między dużymi miastami a gminami, oraz implikacje tych wyników dla lokalnej polityki samorządowej w Kołobrzegu.

Uczestnicy zastanawiali się nad przyszłością polityczną obecnej prezydent miasta Anny Mieczkowskiej (KO) w kontekście zasady dwukadencyjności. Poruszono również temat roli mediów społecznościowych w kampanii wyborczej oraz historyczne podziały regionalne widoczne w wynikach wyborów.

W drugiej części odbyła się dyskusja na temat budżetowania sportu i kultury w Kołobrzegu koncentrując się na efektywności wydatków, wspieraniu lokalnych talentów oraz roli infrastruktury i polityki w tych dziedzinach.

Zastanawiano się czy istnieje obawa, że "lwia” część budżetu kulturę i na sport inwestowana jest w sportowców i artystów spoza Kołobrzegu.

Aneta Cieślicka (Koalicja Obywatelska) twierdzi, że Kołobrzegu nie można porównywać do dużych miast z "zagłębiem artystów lokalnych" i dlatego "tak jak większość miast naszego kraju Kołobrzeg korzysta z zaproszonych artystów czy zaproszonych zawodników". Uważa, że lokalni artyści, jeśli są zdolni, i tak się wypromują.

Jacek Woźniak (Wspólnota Samorządowa) uważa, że nawet jeśli pieniądze fizycznie "wypływają", to zostaje „dobro”. Dobro wytworzone przez osobę, która nawet mieszka poza Kołobrzegiem z którego skorzystali mieszkańcy Kołobrzegu". Dodaje, że młodzi, zdolni sportowcy z Kołobrzegu są często "przechwytywani" przez inne miasta, stając się "ambasadorami" Kołobrzegu poza jego granicami. Podobnie, w kulturze.

Dr Mariusz Miedziński (Uniwersytet Pomorski) podkreśla, że zarówno sport jak i gospodarka wymagają bazy. To jest pierwsza podstawowa rzecz. Twierdzi, że „jeżeli nie zainwestujemy w bazę, nie przeskoczymy pewnego poziomu i nie damy rady"

Bartosz Bieńkowski (Prawo i Sprawiedliwość) zauważa, że"mamy na dość dobrym wysokim poziomie zaplecze sportowe. Nieco gorzej z kulturą, zapleczem kulturalnym”. Wskazuje na brak współpracy między Akademią Piłkarską a Kotwicą Piłkarską, co traktuje jako"duży prywatny biznes". Jego klub radnych wnioskował o:"zwiększenie o 100%, czyli podwojenie środków finansowych" dla największych klubów kołobrzeskich, w tym Kotwicy, wierząc, że to pomogłoby zatrzymać lokalnych, zdolnych piłkarzy i zapobiec problemom finansowym. "Myślę, że dzisiaj byśmy byli w całkowicie innej sytuacji i być może ci zdolni młodzi piłkarze zostaliby w Kołobrzegu, ponieważ byłyby pieniądze na dobre, godne wynagrodzenie dla nich. Nie byłoby takich zaległości i problemów finansowych" mówił Bartosz Bieńkowski.

Aneta Cieślicka ripostuje, że to decyzja prezesa klubu, a miasto wspiera kluby, a prezydent Anna Mieczkowska osobiście kupuje bilety na mecze, pokazując wsparcie.

Bartosz Bieńkowski analizował budżety RCK (Regionalne Centrum Kultury) stwierdzając, że:"w RCK jest spadek przychodów i wzrost wydatków".

Aneta Cieślicka odpowiada, że: „instytucje kultury nie są do zarabiania pieniędzy”. Zaznacza, że Kołobrzeg uzyskał tytuł Polskiej Stolicy Kultury, co było "wielkim wydatkiem, ale i wielkim sukcesem". Proponuje ocenę finansowania tych instytucji w perspektywie kilku lat.

Redaktor Jarosław Banaś porównuje sytuację w sporcie i kulturze do rozwoju mediów lokalnych w Kołobrzegu. Uważa, że "ten rozwój mediów w Kołobrzegu tak duży wynika z tego, że są zamówienia lokalne". Stwierdza, że gdyby: "środowisko artystyczne byłoby pompowane dobrym słowem i finansami jak środowisko dziennikarskie, to naprawdę mielibyśmy wysyp artystów i sportowców".

Zapowiedziano kontynuowanie tematu finansowania kultury i sportu w Kołobrzegu.

„Kołobrzeska Debata Samorządowa” to cykl rozmów kołobrzeskich samorządowców w „Studiu Kołobrzeg”. Pierwszy kwadrans rozmów jest dostępny na antenie „Studia Kołobrzeg” i na naszym portalu. Druga część publikowana jest na portalu prk24.pl.

Start „Kołobrzeskiej Debaty Samorządowej” w każdy piątek o godzinie 9.10.

Posłuchaj

„Kołobrzeska Debata Samorządowa” - CZĘŚĆ 1 „Kołobrzeska Debata Samorządowa” - CZĘŚĆ 2