W „Studiu Kołobrzeg” mówiliśmy o ważnych i ciekawych sprawach dotyczących miasta i jego okolic.

Niedawno w podkołobrzeskim Ząbrowie odbyła się akcja Wielkie Sprzątanie Brzegów Parsęty. Wiadomo, że podstawą ochrony środowiska jest świadomość ekologiczna i wiedza, dlatego też organizatorzy zaprosili na ten event między innymi Studio Historyczne Huzar. Historyk Łukasz Gładysiak pokazał, jak wyglądało w średniowieczu obozowisko rybackie nad Parsętą. Natomiast nasz reporter Mariusz Wolański zapytał go, jak to wówczas było z ekologią.

rozmowa Mariusza Wolańskiego z Łukaszem Gładysiakiem
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

„Słownik na fali”: m.in o znaczeniu słów afera i „aboterka”.

„Słownik na fali”
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Rozmowa z byłym latarnikiem w Kołobrzegu Pawłem Kuźniewiczem, który pochodzi z rodziny o wielopokoleniowej tradycji pracy w tym zawodzie. Usłyszymy wspomnienia z pracy latarnika, znaczenie tradycji tego zawodu, która w tej chwili już zanika. Rozmówca opisuje ewolucję technologii wykorzystywanej w latarni - od tradycyjnych żarówek, przez lampy halogenowe, aż po obecne światło LED, a także zmiany w działaniu nautofonu. Wspomina również o obowiązkach latarnika, takich jak codzienne obchody i dbanie o czystość latarni, które w obliczu postępu technologicznego przestały być konieczne, co doprowadziło do likwidacji stanowiska latarnika w Kołobrzegu. Mimo automatyzacji, podkreśla niezastąpione znaczenie światła latarni i sygnału dźwiękowego dla bezpieczeństwa nawigacji morskiej, zwłaszcza w trudnych warunkach.

rozmowa Jarosława Banasia z byłym latarnikiem w Kołobrzegu Pawłem Kuźniewiczem
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

W poniedziałek w całej Polsce uczniowie ostatnich klas podstawówki podeszli do swojego pierwszego poważnego egzaminu. Językiem polskim zaczęły się egzaminy ósmoklasisty. Jak go ocenili uczniowie? Czy coś ich zaskoczyło?

materiał Małgorzaty Abramowicz
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

„Otwarta Antena”: Grzegorz Starczyk

W „Otwartej Antenie” wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk mówił o kierunku rozwoju gminy w kontekście opracowywanej strategii na następne dziesięć lat. Gość Małgorzaty Abramowicz opowiedział też o planowanej rozbudowie ścieżki rowerowej oraz o odnotowanym wzroście urodzeń w gminie jako wyniku większej liczby mieszkańców, którzy przeprowadzili się do Dygowa i okolic np. z Kołobrzegu.

„Otwarta Antena”: Grzegorz Starczyk
  • 00:00:00 | 00:00:00
::