fot. Baltic Power

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał pierwszą promesę koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power realizowanej przez Orlen i Northland Power - poinformował w piątek URE.

Urząd Regulacji Energetyki przekazał na platformie X, że prezes URE udzielił pierwszej promesy koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej. Urząd podał, że promesę otrzymała farma offshore o planowanej łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej 1140 MW, należąca do Baltic Power. Ma ona powstać ok. 22,5 km od brzegu, na wysokości Choczewa i Łeby.

Jak wynika z informacji URE dotyczących udzielania koncesji na wytwarzanie energii przez OZE, w promesie uzależnia się udzielenie takiej koncesji od spełnienia warunków wykonywania działalności gospodarczej jej wymagającej. Urząd wskazał, że w okresie ważności promesy nie można odmówić udzielenia koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej określonej w promesie, chyba że m.in. wnioskodawca nie spełnił wszystkich warunków określonych w promesie.

Regulator zaznaczył, że promesa koncesji nie daje prawa do prowadzenia działalności w zakresie, w którym wymagane jest posiadanie koncesji, nie można np. wnioskować o wydanie świadectw pochodzenia ani skutecznie żądać zakupu i pierwszeństwa przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej. „Zatem okres, na który wnioskuje się o udzielenie promesy koncesji powinien być skorelowany z procesem inwestycyjnym” - wskazał urząd.

Jak dodał URE, promesa może być np. dokumentem ułatwiającym przedsiębiorstwu uzyskanie finansowania planowanej inwestycji, a także uzyskanie w przyszłości koncesji, ponieważ na etapie wnioskowania o promesę koncesji, przedsiębiorca musi zgromadzić określone dokumenty. W promesie koncesji ustala się okres jej ważności, który nie może być krótszy niż 6 miesięcy.

Morska farma wiatrowa Baltic Power to inwestycja Orlenu i kanadyjskiego producenta energii Northland Power. Jak podaje Orlen, jest to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce i pierwszy, który osiągnął fazę budowy. W 2023 r. projekt uzyskał finalną decyzję inwestycyjną (FID) oraz finansowanie od 25 międzynarodowych instytucji w modelu project finance. Od 2023 r. trwa budowa infrastruktury lądowej farmy, a w styczniu 2025 r. wystartowały prace instalacyjne na morzu. Orlen podkreślił, że Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW.

Koncern podał, że wraz z planowanym zakończeniem budowy w 2026 r., Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową. Baltic Power będzie wytwarzać w ciągu roku ok. 4 000 GWh czystej energii elektrycznej, co ograniczy emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie w porównaniu z produkcją ze źródeł konwencjonalnych.

PAP/zn