pixabay.com

Od 2 kwietnia w aplikacji mObywatel udostępniania stopniowo będzie usługa weryfikacji uprawnień kierowcy - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Użytkownik zyska możliwość weryfikacji danych i statusu prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem każdego kierowcy.

Resort poinformował w komunikacie, że jednym z celów wprowadzenia usługi jest wzrost bezpieczeństwa na drogach. Ułatwienie dostępu do danych kierowców i motorniczych ma pozwolić wychwycić wątpliwe dokumenty i nie dopuścić do ruchu prowadzących, którzy nie mają aktualnych uprawnień.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski powiedział, że dzięki nowej usłudze użytkownik aplikacji ma możliwość szybkiego dostępu do informacji z systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). - Wystarczy wpisać dane sprawdzanej osoby oraz numer blankietu jej dokumentu w mObywatelu, to duże ułatwienie w różnych sytuacjach w ruchu drogowym, a także wygoda i pewność dla samych kierowców - zaznaczył. Dodał, że wcześniej taka funkcja była dostępna tylko przez stronę internetową.

Aby usługa działała należy wprowadzić wymagane informacje: imię, nazwisko i numer blankietu w przeznaczonych do tego polach, zgodnie z opisem na ekranie aplikacji. Następnie, po naciśnięciu „Sprawdź uprawnienia” użytkownik zobaczy informacje: status blankietu, datę jego ważności, organ wydający dokument, kategorię uprawnień, datę ważności uprawnień.

Do weryfikacji uprawnień potrzebne jest jedynie imię i nazwisko. Numer blankietu znajduje się natomiast w sprawdzanym dokumencie. Składa się on z liter i cyfr, które mogą występować w różnych formatach, np.: AB123456, A1234567 lub A123456B. W tymczasowym prawie jazdy nie ma numeru blankietu. Jest w nim numer identyfikujący dokument, który należy wpisać w usłudze Uprawnienia kierowcy w celu weryfikacji tego dokumentu.

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło film instruktażowy o usłudze Uprawnienia kierowcy: https://www.youtube.com/watch?v=FkFgL3lBCaQ.

Resort zaznaczył, że w przypadku kolizji lub innego zdarzenia drogowego, usługa umożliwi szybką weryfikację uprawnień własnych lub innej osoby w aplikacji. Może także okazać się praktycznym rozwiązaniem podczas korzystania z usług transportowych, np. do sprawdzenia uprawnień przewoźników, dostawców czy wynajmowanych kierowców, a w codziennych sytuacjach przyda się np. przed użyczeniem komuś swojego pojazdu.

Usługa zaczęła być udostępniania stopniowo od 2 kwietnia. Resort poinformował, że u wszystkich użytkowników funkcja pojawi się do 7 kwietnia. Dane wyświetlane w aplikacji pochodzą z systemu CEPiK i są aktualizowane codziennie o godz. 6 rano.

PAP/aś