fot. sejm.gov.pl

Sejm w środę po godz. 10 rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektem „ustawy incydentalnej” dot. rozpoznawania spraw związanych z wyborami prezydenta RP. Posłowie będą też pracować nad projektem ws. możliwości pozbawienia posła uposażenia oraz nad przepisami ws. uszczelnienia systemu wizowego.

Sejm rozpocznie trzydniowe posiedzenie od drugiego czytania projektu tzw. ustawy incydentalnej, autorstwa Polski 2050-TD. Według projektu w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw związanych z wyborami prezydenta RP oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu, zarządzonymi w 2025 r., orzekałyby trzy połączone izby Sądu Najwyższego: Karna, Cywilna i Pracy, a nie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - jak stanowi ustawa o Sądzie Najwyższym. We wtorek komisja sprawiedliwości i praw człowieka poparła projekt wraz ze zgłoszoną przez klub PSL-Trzeciej Drogi poprawką, zgodnie z którą w kwestii ważności wyborów orzekać będzie 15 najstarszych stażem w SN sędziów z trzech izb: Karnej, Cywilnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Posłowe zajmą się także projektem nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Przygotowany z inicjatywy grupy posłów: KO, Polski 2050-TD i PSL-TD projekt zakłada, że parlamentarzysta, wobec którego zastosowano postanowienie o tymczasowym areszcie zostanie pozbawiony prawa do uposażenia. Zakaz wykonywania praw i obowiązków wynikających z pełnionego mandatu będzie się stosować również wobec parlamentarzystów, względem których wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy.

Projekt roboczo nazywany jest „lex Romanowski” od nazwiska posła PiS, b. wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który 19 grudnia otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Romanowski jest podejrzanym w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu popełnienie 11 przestępstw, m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu.

W porządku obrad jest także projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym. Nowe przepisy mają wprowadzić ułatwienia w prowadzenie działalności gospodarczej m.in. rezygnację z obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi oraz przedłużenie obowiązywania mechanizmu tzw. odwrotnego obciążenia w VAT.

W czwartek posłowie rozpoczną prace nad czterema rządowymi projektami ustaw, które mają na celu uporządkowanie i uszczelnienie polskiego systemu wizowego. Chodzi o projekty ustaw: o rynku pracy i służbach zatrudnienia; o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP; nowelizacji niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP oraz nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Propozycje nowych przepisów zostały przygotowane przez resorty: rodziny, pracy i polityki społecznej; spraw wewnętrznych i administracji; spraw zagranicznych.

Projekt o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP zakłada m.in. wyższe kary za nielegalne powierzanie im pracy, usprawnienie procedur, zmniejszenie zaległości w urzędach oraz pełną elektronizację postępowań. Kolejny projekt, przygotowany przez MSZ, ma pozwolić wyeliminować nieprawidłowości w systemie wizowym RP, m.in. poprzez uporządkowanie kwestii wydawania wiz dla studentów zagranicznych. Projekt zakłada, że wprowadzony zostaje limit cudzoziemców kształcących się na danej uczelni. Z kolei projekt autorstwa MSWiA ma regulować kwestie prawne dotyczące wjazdu, praw oraz udzielania zezwoleń pobytowych do celów zatrudnienia cudzoziemców w zawodach, które wymagają wysokich kwalifikacji. Dotyczy to także warunków wjazdu, pobytu i praw członków ich rodzin.

W piątek zaplanowano głosowania, a także rozpatrzenie projektu nowelizacji Kodeksu pracy oraz projektu zmian niektórych ustaw w celu ograniczenia nadużywania tymczasowego aresztowania oraz ochrony praw osób tymczasowo aresztowanych.

PAP/aj