Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że na przyszły poniedziałek zaprosił do Warszawy ministrów obrony Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Dodał, że ministrowie połączą się też z szefem resortu obrony Ukrainy. Jednym z tematów ma być zmiana administracji w USA.
W czwartek Kosiniak-Kamysz weźmie udział w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej w niemieckim Ramstein. Sesji przewodniczyć będzie kończący swój urząd sekretarz obrony USA Lloyd Austin.
Szef MON powiedział w środę, że podczas spotkania z całą pewnością padną podziękowania dla Austina, który jest pomysłodawcą Grupy Kontaktowej. - Chcę mu podziękować za obecność wojsk amerykańskich w Polsce, za wsparcie dla Ukrainy, wspólne inicjatywy. Szefujemy koalicji zdolności opancerzonych razem z Niemcami i Włochami, więc będę przedstawiał dokonania, które są za nami w trakcie trzech lat wojny, ile pomocy Ukrainie udzieliliśmy - przekazał wicepremier.
Dodał, że może to być ostatnie spotkanie w tym formacie, bo nowa administracja amerykańska może zaproponować inną formę działań.
Zapowiedział też, że na przyszły poniedziałek zaprosił do Warszawy ministrów obrony Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Dodał, że ministrowie połączą się też z szefem resortu obrony Ukrainy Rustemem Umierowem.
- Będziemy również rozmawiać o zmianach za oceanem, czyli zaprzysiężeniu prezydenta Trumpa - poinformował Kosiniak-Kamysz. Odniósł się też do słów Donalda Trumpa, że państwa NATO powinny wydawać 5 proc. PKB na obronność. Zaznaczył, że Polska jest najbliżej tego celu, bo w tym roku wydatki na obronność sięgną u nas 4,7 proc. PKB.
Grupa kontaktowa ds. Obrony Ukrainy, zwana w skrócie Grupą Ramstein, zawiązana została 26 kwietnia 2022 r. w znajdującej się w Niemczech amerykańskiej bazie lotniczej o tej samej nazwie. To międzynarodowa platforma współpracy, która spotyka się, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. W jej skład wchodzi przeszło 50 krajów, w tym Polska.
Decyzję o ewentualnej kontynuacji posiedzeń Grupy Ramstein podejmie administracja obecnego prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa, który zaprzysiężony zostanie 20 stycznia. Stąd także podejrzenia, iż czwartkowa sesja może okazać się zarazem ostatnią w historii tej grupy.
Czwartkowe spotkanie będzie 25. posiedzeniem Grupy.
PAP/aś