Cichanouska w środę rozpoczęła wizytę w Polsce, w południe spotkała się z premierem Donaldem Tuskiem, później rozmawiała też z ministrem ds. Unii Europejskiej Adamem Szłapką. Spotkała się także z marszałkiem Sejmu. W czwartek zaplanowano spotkania liderki białoruskiej opozycji z prezydentem Andrzejem Dudą oraz ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim o marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską.
Jak podkreślono w komunikacie na stronie internetowej Sejmu Spotkanie Cichanouskiej i Hołowni było "okazją do rozmów o polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, nadchodzących wyborach prezydenckich na Białorusi oraz wsparciu demokratyzacji kraju".
"Podczas rozmowy zarówno Szymon Hołownia, jak i Swiatłana Cichanouska podkreślili, że białoruska opozycja musi wysyłać silne sygnały na arenie międzynarodowej i zwracać uwagę innych krajów na obecną sytuację na Białorusi. Marszałek Sejmu podkreślił solidarność z walczącymi o wolność i zapewnił, że podczas rozpoczynającej się prezydencji Polska będzie wspierać wolnościowe dążenie Białorusinów" - wskazano w komunikacie
Cichanouska z kolei wyraziła wdzięczność Polsce za wsparcie wolnościowych aspiracji narodu białoruskiego. Razem z Pawłem Łatuszką, wiceprzewodniczącym Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi, podsumowali najważniejsze punkty, które mają pomóc Białorusinom w dążeniach do wolności i samostanowienia.
Jak zaznaczyli, kluczowe jest wspieranie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i wolnej prasy. Podkreślili, że istotnym narzędziem w walce z reżimem są nowe sankcje.
Podczas spotkania omówiono również temat białoruskich więźniów politycznych.
PAP/ar