Sejm w czwartek po godz. 9 wznowił obrady. Posłowie rozpoczną prace nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenie zawartych w przepisach przesłanek przestępstw z nienawiści o kolejne. Sejm wysłucha też informacji bieżącej ws. priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE w zakresie rolnictwa.
Projekt nowelizacji Kodeksu karnego dotyczy przepisów z KK odnoszących się do przestępstw stosowania przemocy lub bezprawnej groźby, za co grozi do 5 lat więzienia, nawoływania do nienawiści, za co grozi do 3 lat więzienia oraz znieważenia grupy ludności lub pojedynczej osoby, za co teraz grozi do 3 lat więzienia, zaś po zmianie ma grozić do 2 lat.
Generalnie w zaproponowanej zmianie chodzi o to, aby do już zawartych w tych przepisach przesłanek przestępstw z nienawiści dopisać kolejne przesłanki. Obecnie do takich przesłanek zalicza się: przynależność narodową, etniczną, rasową, wyznaniową lub bezwyznaniowość. Projekt przewiduje, że na analogicznych zasadach karane będą także te przestępstwa, jeśli motywowane będą dyskryminacją ze względu na: niepełnosprawność, wiek, płeć oraz orientację seksualną.
Jednym z punktów obrad jest m.in. projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego autorstwa Polski 2050-TD, którego celem jest reforma instytucji tymczasowego aresztowania w Polsce.
W czwartek wieczorem Sejm zajmie się rządowym projektem zmian w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w ustawie o podatku akcyzowym. Projekt zakłada m.in. przedłużenie stosowania tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT (zgodnie z którym to nabywca, a nie sprzedawca, jest odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT).
Na początku czwartkowych obrad posłowie zadają pytania w sprawach bieżących przedstawicielom rządu.
PAP/aś