Maraton Pisania Listów to coroczne wydarzenie, podczas którego każdy chętny może przyczynić się do ochrony praw człowieka. Akcję organizuje Amnesty International i mogą w niej wziąć udział wszyscy bez względu na wiek, język czy miejsce zamieszkania.
Maraton Pisania Listów odbywa się w tym samym czasie na całym świecie, a podczas niego miliony ludzi wysyłają wiadomości w sprawach konkretnych osób. Jak przekazało Amnesty International, w tym roku akcja trwa od 26 listopada do 10 grudnia.
Idea tego wydarzenia narodziła się w Polsce w 2001 r., a cel pozostaje ten sam: wysłanie jak największej liczby apeli (listów, e-maili, wiadomości w mediach społecznościowych) do odpowiednich władz, aby skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka w ich państwach. Solidarnościowe listy trafiają także do osób lub społeczności, których prawa i wolności są łamane. W zeszłym roku w Polsce napisano łącznie 183 838 listów, a na całym świecie podjęto, aż 5 828 323 akcje.
Finał Maratonu Pisania Listów odbędzie się w 7-8 grudnia w Lublinie. W tych dniach otwarte wydarzenia odbędą się także m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i w Poznaniu.
- To taka akcja, w której na jeden dzień możesz zostać obrońcą praw człowieka. Ale przede wszystkim to akcja, która niesie wymierną i realną pomoc. Każdego roku otrzymujemy informacje o bohaterkach i bohaterach naszej akcji, którzy zostali zwolnieni z więzienia lub umożliwiono im kontakt z rodziną, prawnikiem lub lekarzem - podkreśliła dyrektorka Amnesty International w Polsce Anna Błaszczak-Banasiak.
Organizacja zaznaczyła, że wspólne działanie, międzynarodowa presja i sprzeciw wobec łamania praw człowieka przynoszą skutek, a w tym roku otrzymała dobre wiadomości o uwolnieniu Aleksandry Skoczylenko, rosyjskiej aktywistki antywojennej, ułaskawieniu Mohameda Bakera, prawnika działającego na rzecz ochrony praw człowieka w Egipcie oraz uniewinnieniu Rity Karasartovej, obrończyni praw człowieka z Kirgistanu.
W czasie tegorocznej edycji można napisać w sprawie: Marii Kalesnikawej - przywódczyni protestów i więźniarki politycznej z Białorusi; Manahel al-Otaibi - obrończyni praw kobiet sprzeciwiającej się wymogowi „męskiego opiekuna” z Arabii Saudyjskiej; obrońców i obrończyń ziem Wet'suwet'en w Kanadzie, Joela Paredesa - Argentyńczyka postrzelonego podczas pokojowej demonstracji; Neth Nahary - tiktokerki z Angoli; Kjung Seok Parka walczącego o prawa osób z niepełnosprawnościami w Korei Południowej; Okby Haszada - przetrzymywanego w areszcie studenta z Egiptu; Şebnem Korur Fincanci walczącej na rzecz wyeliminowania tortur w Turcji oraz Dang Dinh Bacha - prawnika z Wietnamu zabiegającego o sprawiedliwość klimatyczną.
Wszystkie niezbędne informacje są na stronie: https://maraton.amnesty.org.pl/.
PAP